منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کبد چرب غیر الکلی

non alcoholic fatty liver disease

در صورتی که   علائمی پایدار و نگران کننده داشتید ،به پزشکتان مراجعه نمایید .در این بیماری چربی هایی  در کبد افرادی انباشته می‌شود که اصلاً       .الکل مصرف نمیکنند و یا مصرف الکل آن‌ها کم است 

شرح بیماری

در این بیماری چربی هایی  در کبد افرادی انباشته می‌شود که اصلاً الکل مصرف نمیکنند و یا مصرف الکل آن‌ها کم است .این بیماری خیلی شایع بوده  و برای بیشتر افراد علایم و یا پیامدهایی ندارد .
ولی تعدادی از افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی ،به التهاب و زخم های کبدی دچار می‌شوند که به دلیل انباشتگی چربی ها بوجود آمده است .به نوع جدی‌تر این بیماری 
استئاتو هپاتیت می‌گویند .
در صورتی که بیماری یاد شد جدی و حاد شود ،به نارسایی کبدی تبدیل خواهد شد .

نشانه ها

معمولاً کبد چرب غیر الکلی علائمی ندارد ولی در صورت بروز این موارد را شامل می‌شود :
-خستگی 
-درد بالا و سمت راست شکم 
-کاهش وزن 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در صورتی که   علائمی پایدار و نگران کننده داشتید ،به پزشکتان مراجعه نمایید .

علل

این بیماری زمانی بروز میکند که کبد شما نمیتواند به خوبی چربی ها را حل نماید  و باعث می‌شود تا چربی ها در کبد ذخیره شوند .
پزشکان علت اصلی بروز این بیماری را نمی‌دانند .بیماری های مرتبط با کبد چرب غیر الکلی خیلی زیاد و متنوع بوده و به همین دلیل نمیتوان هیچ دلیلی را برای آن تعیین نمود .
انواع بیماری‌های کبد چرب غیر الکلی 
این بیماری میتواند شامل انواع متفاوتی شود که از بی خطر یا خیلی خطرناک و جدی دسته بندی می‌شوند :
کبد چرب غیر الکلی :تجمع چربی های در کبد حالتی غیر نرمال است ولی نمیتواند حتماً به شما آسیب رساند .این وضعیت در ساده‌ترین حالت خود موجب بروز چربی های کبدی اضافی می‌شود و پیامد دیگری ندارد.این وضعیت خیلی معمول است 
استئو هپاتیت غیر الکلی :تعداد ی از افراد مبتلا به کبد غیر چرب به حالتی دچار می‌شوند که در طی آن چربی ها در کبد التهابی را بوجود می آورند .این حالت توانایی کبد را مختل کرده  و باعث بروز زخم و یا سیروز می‌شود 
کبد چرب غیر اسیدی مرتبط با سیروز :التهاب کبد با زخم بافتهای کبدی در ارتباط است .ممکن است این زخم ها در طی زمان انقدر جدی شوند که نارسایی کبدی بروز نماید و یا کبد نتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد .

 

عوامل تشدید

انواع متفاوت و گسترده ای از بیماری‌ها در بروز کبد چرب غیر الکلی مؤثر هستند مانند :
جراحی بایپس معده 
کلسترول بالا 
میزان بالایی از تری گلیسیرید در خون 
سندروم متابولیک 
چاقی 
سندروم تخمدان پلی کیستیک 
اپنه خواب 
دیابت نوع دو 
کم کاری تیروئید 
کم کاری غده هیپوفیز 

پیامدهای مورد نظر

در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید 

آمادگی برای ملاقات پزشک

شما میتوانید به پزشک خانوادکی و یا پزشک عمومی  مراجعه کنید و این در صورتی است که نشانه‌هایتان شما را نگران می‌سازد .اگر پزشکتان احتمال دهد که شما به بیماری‌های کبدی مانند کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستید ،شما را به متخصص بیماری‌های کبدی ارجاع میدهد .
از انجای که وقت ملاقات با پزشک کوتاه است و موارد بسیاری برای عنوان وجود دارد بهتر است قبل از مراجعه به پزشک آماده شوید .با استفاده از این اطلاعات میتوانید آماده شوید  و توقعات خود از پزشک  را ارزیابی کنید 
-علائم   خود را بنویسید  حتی موارد غیر مرتبط 
-از محدودیت‌های پیش از ملاقات با پزشک اکاه شوید :زمانی که برای تعیین وقت با پزشکتان تماس می‌گیرید در خصوص اقدام‌ها مورد نیز در مراحل اولیه با وی مشورت کنید 
-اطلاعات شخصی تان را بنویسید مانند استرس های شدید و یا تغییرات اخیر در سبک زندگی 
-لیستی از داروهای مصرفی تان تهیه کنید 
-یکی از اعضای خانواده و یا دوستان را همراه خود ببرید :گاهی اوقات به خاطر آوردن تمام موارد در طی جلسه ملاقات کاری دشوار است و کسی باید در طی جلسه مواردی به شما را یادآوری نماید .
-سوالاتی را که میخواهید از پزشکتان بپرسید را یادداشت نمایید 
-سابقه بالینی خود را همراه داشته باشید همانند تستهای مرتبط با بیماری حاضر 
وقت ملاقات با پزشکتان کوتاه است بمابراین تهیه لیستی از سؤالات میتواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از زمان خود ببرید .بهتر است سؤالات خود را از مهم‌ترین تا بی‌اهمیت ترین طبقه بندی کنید .میتوانید در زمینه کبد چرب غیر الکلی    این سؤالات را از پزشکتان بپرسید :
دلیل اصلی ذخیره چربی در کبد من چیست ؟ایا این چربی ها به سلامت من اسیبی وارد میکنند ؟
آیا ممکن است بیماری من حالتی جدی‌تر بگیرد ؟
روش‌های درمانی موجود کدامند ؟
آیا کاهش وزن و یا تغییر رژیم غذایی میتواند میزان چربی های انباشته شده را کاهش دهد ؟
چگونه میتوانم به سلامت کبدم کمک کنم ؟
آیا بروشور و یا وب سایتی در خصوص این بیماری  وجود دارد ؟
آیا باید به متخصص مراجعه کنم ؟هزینه آن چقدر است و آیا بیمه آن را تقبل میکند ؟
چه زمانی برای جلسات ملاقات بعدی باید وقت بگیرم ؟
چگونه میتوانم سایر بیماری‌ها را در کنار این بیماری مدیریت کنم ؟
در صورتی که سؤال دیگری هم داشتید میتوانید با پزشکتان مشورت کنید .همچنین اگر مطلبی را متوجه نشدید ،حتما از پزشکتان بپرسید .

چه توقعاتی از پزشکمان داشته باشیم ؟
احتمالاً پزشکتان نیز این سؤالات را از شما می‌پرسد .در صورتی که برای پاسخ‌گویی به آن‌ها آماده باشید میتوانید به موارد بیشتری در طی جلسه اشاره کنید .اسین سؤالات عبارتند از :
آیا شما علائمی همانند زردی چشمان یا پوست ،درد شکمی و تورم ،تورم پاها داشته‌اید ؟نتیجه ازمایشاتی که اکنون انجام داده‌اید چیست ؟ایا الکل مصرف میکنید ؟
از کدام داروهای تجویزی و یا غیر تجویزی مصرف میکنید ؟
آیا تا به حال بیماری هپاتیت سی برای شما تشخیص داده شده است ؟
آیا فرد دیگری در خانواده شما به بیماری‌های کبدی دچار است ؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

از این تست ها و پروسیجر ها به منظور تشخیص کبد چرب غیر الکلی  استفاده می‌شود :
آزمایش خون :ازمایشات عمل‌کرد کبد مانند تست انزیم ها میتواند به پزشک شما در تشخیص بهتر کمک نماید 
روش‌های عکس برداری :سونوگرافی ،سی تی اسکن  و ام ار ای از روش‌هایی هستند که برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند 
تست بافت کبد :در صورتی که پزشکتان احتمال دهد که شما به نوعی جدی‌تر از کبد چرب غیر الکلی مبتلا شده‌اید ،در طی پروسیجری بخشی از بافت کبدی را بر میدارد که به آن بیوپسی کبدی می‌گویند .احتمال وجود زخم و التهاب این بافتها در آزمایشگاه بررسی می‌شود .در این روش سورنی نازک از طریق پوست به کبد وارد می‌شود تا بخشی از سلولهای این قسمت برداشته شوند _بیوپسی با سوزن .

 

درمان و دارو

هیچ درمان استانداردی برای کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد .به جای آن پزشکتان سعی میکنند تا فاکتور های تشدید کننده این بیماری را درمان نمایند .به عنوان مثال اگر شما چاق هستید پزشکتان به شما کمک میکند تا وزن خود را از طریق ورزش و رژیم و در بعضی موارد داروها و جراحی کم کنید .
ممکن است پزشکتان پیشنهاد نماید که شما واکسن های هپاتیت بی و ای را بزنید تا از شما در برابر ویروس هایی که میتوانند آسیب بیشتری به کبدیتان بزنند،محافظت نماید .

سبک زندگی و مراقبت در خانه

شما میتوانید با کمک پزشکتان اقداماتی را انجام دهید که در جهت بهبود کبد چرب غیر الکلی میباشند .این اقدام‌ها عبارتند از :
وزن خود را کاهش دهید :اگر شما چاق هستید و یا اضافه وزن دارید ،میزان کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید و بیشتر ورزش کنید تا وزن کم کنید .کاهش کالُری  همان  کاهش وزن  و مدیریت بیماری است .در صورتی که در گذشته برای کاهش وزن اقدام کرده‌اید ولی موفق نشده اسد ،از پزشکتان کمک بگیرید 
یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید :از رژیم غذایی سالمی مصرف کنید که سرشار از میوه و سبزیجات  و غلات کامل است  و میزان کالُری مصرفی تان را بررسی کنید 
ورزش کنید و فعال تر باشید :سعی کنید روزانه حداقل به ندت نیم ساعت ورزش کنید .اگر میخواهید وزن کم کنید ،ورزش به شما کمک خواهد کرد ولی اگر در حال حاضر به صورتی منظم ورزش نمی‌کنید فحتما پیش از آغاز با پزشکتان مشورت نمایید .
دیابت را کنترل کنید :از دستورات پزشکتان پیروی کنید تا بتوانید دیابت را کنترل کنید .داروهایتان را مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید  و میزان قند خونتان را بررسی کنید .
کلسترول خونتان را کاهش دهید :یک رژیم غذایی سالم و گیاهی ،ورزش  و دارو درمانی میتواند به شما کمک کند تا سطح تری گلیسیرید و کلسترول خونتان را در محدوده‌ای سالم حفظ کنید .
از کبد خود محافظت کنید :از مواردی که فشار بیشتری را به کبد شما وارد میکنند ,فوری کنید .به عنوان مثال الکل مصرف نکنید  و دستورات پزشکتان در خصوص داروهای تجویزی و غیر تجویزی را رعایت نمایید .پیش از امتحان  روش‌های درمانی گیاهی با پزشکتان مشورت کنید زیرا تمام آن‌ها سلامت  نیستند .

 

داروهای جایگزین

در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید 

پیشگیری

 به منظور کاهش خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی میتوانید این اقدام‌ها را انجام دهید :
-یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید :یک رژیم غذایی سالم و گیاهی را انتخاب کنید که سرشار از غلات کامل  و میوه و سبزیجات  و چربی های سالم است 
-وزن متناسبی را حفظ کنید :در صورتی که چاق هستید ،میزان کالُری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید ودر صورتی که وزن متناسبی دارید ،سعی کنید تا با ورزش و رژیم متعادل آن را حفظ نمایید 
-ورزش کنید :سعی کنید بیشتر روز های هفته ورزش کنید .در صورتی که قبلاً به صورت منظمی ورزش نمی‌کردید ابتدا با پزشکتان صحبت کنید .

همراهی و حمایت

در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
کبد چرب غیر الکلیدرمان کبد چرب غیر الکلیکبد چربتشخیص کبد چربعلت کبد چرب غیر الکلیکاهش زنخستگیدرد شکمی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه