منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سوهاضمه بدون زخم (معده درد بدون زخم )

nonulcer stomach pain

معده درد بدون زخم نوعی بیماری است که با نشانه‌های سوهاضمه همراه است ولی دلیل بروز آن‌ مشخص نیست .اگر علائمی دارد که نگرانتان میکند میتوانید به یک پزشک عمومی و یا پزشک خانوادگی تان مراجعه کنید

شرح بیماری

معده درد بدون زخم نوعی بیماری است که با نشانه‌های سوهاضمه همراه است ولی دلیل بروز آن‌ مشخص نیست .این بیماری با نامهای سوهاضمه عمل‌کردی یا سوهاضمه بدون زخم شناخته می‌شود .
بیماری یاد شده رایج بوده  و میتواند برای مدتی طولانی فرد را گرفتار کند .ممکن است سوهاضمه بدون زخم نشانه‌هایی مشابه زخم معده داشته باشد مانند درد و ناراحتی در بالای شکم که در اغلب موارد با نفخ  و تهوع و اروغ زدن همراه است 

نشانه ها

نشانه‌های سوهاضمه بدون زخم عبارتند از :
·    حس سوزش یا ناراحتی در بالای شکم یا پایین قفسه سینه که گاهی اوقات  با مصرف غذا یا انتاسیدها بهبود می‌یابد 
·    نفخ
·    اروغ زدن 
·    حس سیری زودهنگام در هنگام غذا خوردن 
·    تهوع 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگر شما نشانه‌های پایداری دارید که نگرانتان میکند به پزشک مراجعه کنید .
در صورت بروز این موارد سریعاً به پزشک مراجعه نمایید :
·    استفراغ خون 
·    مدفوع تیره و قیرگونه 
·    کمبود نفس 
·    دردی که به سمت فک و گردن و بازو منتشر می‌شود

علل

در اغلب موارد دلیل اصلی بروز این بیماری مشخص نیست و پزشکان آن را نوعی اختلال عمل‌کردی در نظر می‌گیرند که به معنای عدم تأثیر سایر بیماری‌ها در این اختلال است .

عوامل تشدید

فاکتورهایی که احتمال ابتلا به معده درد بدون زخم را افزایش میدهند عبارتند از :
·    مصرف زیاد الکل و یا نوشیدنی های کافئین دار 
·    سیگار کشیدن 
·    مصرف تعداد ی از داروها به‌خصوص انواعی از مسکن ها مانند آسپرین  و ایبوپروفن (ادویل ،مورتین ای بی و نامهای دیگر ) که در بروز اختلالات معده ای مؤثر هستند .
 

پیامدهای مورد نظر

در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید 

آمادگی برای ملاقات پزشک

اگر علائمی دارد که نگرانتان میکند میتوانید به یک پزشک عمومی و یا پزشک خانوادگی تان مراجعه کنید و در صورتی که پزشکتان احتمال دهد به معده درد بدون زخم مبتلا شده‌اید ،شما را به متخصص بیماری‌های گوارشی ارجاع خواهد داد.
.با استفاده از این اطلاعات میتوانید خود را برای ملاقات با پزشک آماده کنید :
-از محدودیت‌های پیش از ملاقات با پزشک در هنگام تعیین وقت ملاقات اطلاع کسب کنید مانند هر آنچه که باید از قبل انجام دهید که شامل تغییر رژیم غذایی تان می‌شود 
-علائم   خود را بنویسید  حتی موارد غیر مرتبط 
-اطلاعات شخصی تان را بنویسید مانند استرس های شدید و یا تغییرات اخیر در سبک زندگی 
-لیستی از داروهای مصرفی تان تهیه کنید حتی مکمل ها و ویتامین ها 
-یکی از اعضای خانواده و یا دوستانتان را با خود ببرید :گاهی اوقات نمیتوان تمام مطالب عنوان شده در طی جلسات ملاقات را به خاطر سپرد و فردی که شما را یاری کند میتواند موارد فراموش شده را یادآوری نماید .
-سوالاتی را که میخواهید از پزشکتان بپرسید را یادداشت نمایید 
وقت ملاقات با پزشکتان کوتاه است بنابراین تهیه لیستی از سؤالات میتواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از زمان خود ببرید .بهتر است سؤالات خود را از مهم‌ترین تا بی‌اهمیت ترین طبقه بندی کنید .میتوانید در زمینه معده درد بدون زخم  این سؤالات را از پزشکتان بپرسید :
·    دلایل اصلی  بروز این بیماری  کدامند ؟ و سایر دلایل کدامند ؟
·    به چه ازمایشاتی برای تایید تشخیص  نیاز است ؟
·    آیا معده درد من موقتی است یا مزمن ؟
·    گزینه های درمانی کدامند ؟روش های درمانی جایگزین کدامند ؟
·    چگونه میتوانم سایر بیماری ها در کنار این اختلال  مدیریت کنم ؟
·    چگونه میتوانم بفهمم که به جلسات درمانی بعدی نیاز دارم یا خیر ؟
·    آیا باید به یک متخصص مراجعه کنم ؟در این صورت هزینه آن چقدر است و آیا بیمه آن را تقبل میکند ؟
·    آیا این داروها نسخه ژنریکی دارند ؟
·    ایا منبع اطلاع رسانی و یا وب سایتی در این زمینه وجود دارد ؟
·    کجا میتوانم گروههای پشتیبانی برای افراد مبتلا به  این سندروم را بیابم ؟

در صورتی که سؤال دیگری هم داشتید میتوانید با پزشکتان مشورت کنید .

چه توقعاتی از پزشکمان داشته باشیم ؟
احتمالاً پزشکتان نیز این سؤالات را از شما می‌پرسد .در صورتی که برای پاسخ‌گویی به آن‌ها آماده باشید میتوانید به موارد بیشتری در طی جلسه اشاره کنید .این سؤالات عبارتند از :
·    چه زمانی علائمتان آغاز شد ؟ و آیا این علایم تغییر موقتی بوده‌اند و یا مزمن ؟
·    آیا روشی وجود دارد که علائمتان را بهبود بخشد و یا وخیم کند ؟
·    آیا وزن کم کرده‌اید ؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشکتان احتمالاً علائمتان را بررسی خواهد کرد و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد.انواعی از روش‌های تشخیصی به پزشکتان در تعیین بیماری کمک میکنند مانند :
·    آزمایش خون :ازمایش خون کمک میکند تا سایر بیماریهایی که علائمی مشابه این اختلال دارند مشخص شوند 
·    تستهای تعیین باکتری :ممکن است پزشکتان تستی را پیشنهادکند که به کمک آن بتواند نوعی باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری یا H.pylori را تشخیص دهد که در بروز معده درد مؤثر است .در این تست از نفس یا مدفوع یا خون فرد استفاده می‌شود .
·    اندوسکوپی سیستم گوارشی :در این روش پزشکتان یک لوله ی باریک و مجهز به چراغ را از طریق دهان و مجرای گلو وارد بدنتان میکند تا بتواند مری و معده و بخش نخست روده کوچک یا دوازدهه را مشاهده نماید 

درمان و دارو

در صورتی که این بیماری بلند مدت باشد و با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی هم بهبود نیابد ،به درمان نیاز خواهد بود .درمان هم با توجه به علایم فرد صورت  میگیرد .ممکن است روند درمانی ترکیبی از دارو و رفتار درمانی باشد .

داروها 
داروهایی که به کنترل بهتر نشانه‌های این بیماری کمک میکنند عبارتند از :
·    داروهای غیر تجویزی کاهش دهنده گاز معده :داروهایی که حاوی ماده‌ای به نام سیمتیکون هستند میتوانند با کاهش گاز معده به بهبود فرد کمک نمایند .نمونه هایی از این داروها عبارتند از میلانتا و گس ایکس 
·    داروهای کاهش دهنده تولید اسید :به این داروها مسدود کننده های گیرنده های H2 گفته می‌شود .این داروها را میتوان بدون تجویز پزشک مصرف نمود و شامل cimetidine (Tagamet HB), famotidine (Pepcid AC), nizatidine (Axid AR) and ranitidine (Zantac 75)  می‌شوند .انواع قوی این داروها با تجویز پزشک مصرف میگردند 
·    داروهایی که پمپاژ اسید را مسدود میکنند :بازدارنده های پمپ های  پروتن  از خروج اسید از سلولهای تولید کننده اسید در معده جلوگیری میکنند .این بازدارنده ها با بازداری از حرکت این پمپ های کوچک اسید را کاهش میدهند .بازدارنده های پمپ های پروتونی که به صورت غیر تجویزی موجود میباشند عبارتند از :lansoprazole (Prevacid 24HR) and omeprazole (Prilosec OTC .انواع قوی‌تر این داروها با تجویز پزشک مصرف می‌گردند 
·    داروهایی که دریچه مری را تقویت میکنند :داروهای پروکینتیک به تخلیه سریع‌تر معده شما کمک میکنند و همچنین میتوانند دریچه ی بین معده و مری را سفت کرده  و احتمال ناراحتی و تحریک بالای شکم را کاهش میدهند .ممکن است پزشکتان دارویی به نام metoclopramide (Reglan  را تجویز نماید ولی این دارو برای همه افراد کاربردی نیست و ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد 
·    داروهای ضد افسردگی با دوز پایین :داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که با نام بازدارنده های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs)  هم شناخته می‌شوند ،در دوز پایین میتوانند از فعالیت نورونهای کنترل کننده ی درد روده ای بازداری کنند 
·    انتی بیوتیک ها :اگر تست ها نشان دهند که نوعی باکتری به نام اچ پیلوری که عامل رایچ بروز زخم است ،در معده شما وجود دارد ،پزشکتان از داروهای انتی بیوتیک نجویز میکند .
رفتاردرمانی 
یک مشاور و یا تراپیست میتواند به شما در جهت بهبود علائمتان کمک نماید .وی میتواند به شما تکنیک های ریلکسیشن را آموزش دهد که در نهایت به سازگاری بیشتر با علائمتان منجر خواهد شد .همچنین ممکن است شما روش‌هایی را برای کاهش استرس در زندگی‌تان یاد بگیرید تا از بروز مجدد این بیماری پیشگیری نمایید .
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که تغییراتی در سبک زندگی‌تان بوجود اورید تا بتوانید این بیماری را بهتر کنترل کنید 

تغییراتی در رژیم غذایی خود بوجود اورید 

در صورتی که تغییراتی در رژیم غذایی تان و نحوه مصرف مواد غذایی بوجود اورید ،راحت تر میتوانید علایم ناشی از بیماری را کنترل کنید .این موارد را امتحان کنید :
•    وعده‌های غذایی بیشتر با حجم کمتر بخورید :گاهی اوقات خالی بودن معده باعث می‌شود تا معده درد بدون زخم بروز نماید .اسید معده به تنهایی قادر است تا شما را بیمار نماید .سعی کنید یک وعده غذایی کوچک میل کنید مانند کراکر یا یک تکه میوه .از حذف وعده‌های غذایی  و مصرف وعده‌های خیلی بزرگ و پرخوری بپرهیزید .سعی کنید تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید و لی حجم آن‌ها را کاهش دهید .
•    از مصرف غذاهای محرک بپرهیزید :تعدادی از مواد غذایی میتوانند باعث بروز معده درد بدون زخم شوند مانند غذاهای چرب و تند ،نوشابه های گازدار و کافئین و الکل .
•    غذایتان را کامل و به آرامی بجوید :زمانی را برای مصرف وعده‌های غذایی خود اختصاص دهید 

استرس تان را کاهش دهید 

تکنیک های کاهش استرس به شما در کنترل بهتر علایم کمک میکنند .سعی کنید کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید مانند سرگرمی‌ها و ورزش تا استرستان کاهش یابد .روش های درمانی ریلکسیشن یا یوگا هم مؤثر خواهند بود .

داروهای جایگزین

معمولاً افراد مبتلا به معده درد بدون زخم از روش‌های درمانی مکمل و جایگزین برای سازگاری بیشتر با بیماری خود استفاده میکنند .تاثیر هیچ یک از این روش‌های درمانی در درمان معده درد بدون زخم اثبات نشده است .ولی زمانی که از این داروها به همراه مراقبت های پزشکی استفاده شود ،میتوانند نشانه‌های فرد را تخفیف دهند .
اگر شما مایلید از مکمل ها و روش‌های درمانی جایگزین استفاده کنید ،در این موارد با پزشکتان مشورت کنید :
•    مکمل های گیاهی :تعداد ی از روش‌های درمانی گیاهی که در درمان بیماری یاد شده موثرند عبارتند از :نعناع و روغن زیره سیاه .این مواد به بهبود تعدادی از علایم معده درد بدون زخم کمک میکنند مانند احساس پری و گرفتگی های گوارشی .عصاره برگ کنگر فرنگی هم باعث کاهش نشانه‌های این بیماری می‌شود مانند تهوع و استفراغ و درد شکمی .
•    تکنیک های ریلکسیشن :فعالیت هایی که به شما کمک میکنند تا آرام شوید  و سازگاری بهتری با بیماری تان داشته باشید .سعی کنید مدیتیشن و یوگا و سایر فعالیت‌های کاهش دهنده سطح استرس را امتحان کنید .

پیشگیری

در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید 

همراهی و حمایت

در این زمینه با پزشکتان مشورت کنید 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
معده دردسوهاضمهزخم معدهمعده درد بدون زخمدرمان معده دردنشانه های معده درد بدون زخم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه