منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نرمی استخوان

osteomalacia

بیماری نرمی استخوان به علت نرم شدن استخوان ها براثرکمبود ویتامین D اتفاق می افتد.  احتمال خمیدگی و شکستگی استخوان های نرم بسیاربیشترازاستخوان های سالم و محکم است.

شرح بیماری

بیماری نرمی استخوان به علت نرم شدن استخوان ها براثرکمبود ویتامین D اتفاق می افتد.  احتمال خمیدگی و شکستگی استخوان های نرم بسیاربیشترازاستخوان های سالم و محکم است.
 

بیماری نرمی استخوان و بیماری پوکی استخوان دو بیماری مجزا هستند.  بیماری نرمی استخوان به دلیل نقص درفرآیند استخوان سازی است درحالی که علت پوکی استخوان ضعف استخوان ها ازپیش است.
 

علائم اصلی استئومالاسی ضعف عضلانی و استخوان درد می باشد.  درمان نرمی استخوان شامل جایگزینی سطح پایین ویتامین D و کلسیم و درمان اختلالات زمینه ای است که ممکن است باعث این کمبود باشد.

 

نشانه ها

بیماران مبتلا به نرمی استخوان ممکن است در مراحل اولیه  هیچ علامتی ازنرمی استخوان نداشته باشند.  اگر چه نشانه های نرمی استخوان ممکن است درتصاویر اشعه ایکس یا سایر تست های تشخیصی دیده شوند.  

افراد مبتلا به نرمی استخوان شدید ممکن است دردهای  استخوانی و ضعف عضلانی را تجربه کنند.
 

بیماری نرمی استخوان برروی کمر، لگن، باسن، پا و دنده ها تأثیر می گذارد.  درد ممکن است درطول شب  و یا هنگامی که سنگینی  وزن براستخوان ها است،  تشدید شود.  
 

کاهش حجم عضلات و ضعف پا ممکن است راه رفتن را برای بیماردشوارکند.  

زمان مناسب مراجعه به پزشک

 درصورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل

بدن شما از کلسیم و فسفات برای ساختن استخوانهایی قوی استفاده می کند.  اگر به اندازه کافی از این مواد معدنی در رژیم غذایی خود استفاده نمی کنید و یا اگر بدن شما آنها را جذب نکند،  نرمی استخوان ممکن است رخ دهد.   
 

مشکلاتی که ممکن است براثرکمبود کلسیم و فسفات  ایجاد شود عبارتند از:

•    کمبود ویتامین D   تولید ویتامین D در پوست توسط نورخورشید صورت می گیرد.  بدن شما برای پردازش کلسیم نیاز به ویتامین D دارد.  افرادی که زمان کمی درمقابل نور آفتاب قرارمی گیرند و یا ازکرم های ضد آفتاب بسیار قوی استفاده می کنند و درمقابل خورشید لباس پوشیده به تن دارند،  ممکن است به نرمی استخوان مبتلا شوند.
همچنین افرادی که در مناطقی که روز کوتاهی دارند زندگی می کنند و یا از رژیم غذایی کم ویتامین D استفاده می کنند، ممکن است به نرمی استخوان مبتلا شوند.  کمبود ویتامین D از علل شایع نرمی استخوان در سراسر جهان است.
•    انجام جراحی های خاص   درشرایط عادی معده مواد غذایی را تجزیه می کند و ویتامین D و دیگر مواد معدنی را آزاد می کند تا در روده جذب  شوند.  درصورتی که شما عمل جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از معده  (گاسترکتومی) داشته اید، این فرایند مختل می شود  و ممکن است موجب نرمی استخوان شود.   جراحی برای برداشتن یا دور زدن روده کوچک نیز می تواند به نرمی استخوان منجر شود.
•    بیماری سلیاک   دراین اختلال خود ایمنی، پوشش روده کوچک  براثر مصرف غذاهای حاوی گلوتن، پروتئین موجود درگندم، جو و چاودار آسیب دیده است و پوشش روده ای آسیب دیده قادربه جذب مواد مغذی مانند ویتامین D  نیست.   
•    اختلالات کلیوی و یا کبدی    بیماری های کلیه یا کبد ممکن است با توانایی بدن نسبت  به پردازش ویتامین D تداخل پیدا کند.
•    مصرف برخی داروها   بعضی ازداروها مانند  فنی توئین،  دیلانتین، و فنوباربیتال که برای درمان حملات صرع ازآنها استفاده می شود، می تواند موجب نرمی استخوان بشود.

 

عوامل تشدید

احتمال ابتلا به نرمی استخوان درافرادی که درمعرض نورخورشید قرارنمی گیرند و رژیم غذایی مناسبی ندارند،  و همچنین افراد سالمند و بستری دربیمارستان بیشتراست.
 

پیامدهای مورد نظر

اگربه بیماری نرمی استخوان مبتلا هستید احتمال شکستگی استخوان ها بخصوص درنواحی پاها، ستون فقرات و دنده ها بیشتراست.

آمادگی برای ملاقات پزشک

دروهله اول به پزشک عمومی یا خانوادگی خود مراجعه کنید.  اوممکن است شما را نزد متخصص روماتولوژِی بفرستد.  مراجعه به متخصص غدد برای بررسی اختلالات سوخت و سازبدن نیزتوصیه می شود.

آنچه باید برای رفتن نزد پزشک انجام دهید:
قبل ازملاقات پزشک جواب سؤالات زیر را آماده کنید:
•    شرح علائم با ذکرجزئیات
•    هرگونه اطلاعات درمورد مشکلات پزشکی که قبلا داشته اید
•    هرگونه اطلاعات درمورد مشکلات پزشکی خانواده
•    لیست داروها و مکمل های غذایی که مصرف می کنید.
•    سؤالاتی که باید ازپزشک بپرسید.

شما ممکن است سؤالات زیررا ازپزشکتان  بپرسید:
•    مهمترین علت ابتلا من به این بیماری چیست؟
•    آیا علل دیگری هم وجود دارند؟
•    آیا انجام آزمایش لازم است؟
•    چه روشهای درمانی توصیه می کنید؟
•    آیا باید فعالیتهای خود را محدود کنم؟
•    آیا بروشوری دراین باره وجود دارد؟

 

چه انتظاری ازپزشک خود دارید؟
پزشک ممکن است سؤالات زیررا ازشما بپرسد:
•    اولین بارچه موقع و درکدام ناحیهمتوجه وجود مشکل شدید؟
•    آیا علائم دایمی هستند یا موقتی؟
•    چه چیزی باعث بهترشدن علائم  شما می شود؟
•    چه چیزی باعث بدترشدن علائم  شما می شود؟
•    آیا تا به حال عمل جراحی بای پس معده انجام داده اید؟
•    از چه داروها، ویتامین ها و مکمل هایی استفاده می کنید؟
•    آیا درد ثابت است؟
•     آیا به بیماری دیگری هم مبتلا هستید؟
•    تا کنون چه درمان هایی را تجربه کرده اید؟

 

آزمایشات و تشخیص بیماری

به جهت مشخص کردن علت زمینه ای استئومالاسی و برای رد سایر اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان  ممکن است پزشک انجام یک یا چند تا ازآزمایشات زیررا توصیه کند:
•    آزمایش خون و ادرار:  درموارد نرمی استخوان ناشی از کمبود ویتامین D و یا از دست دادن فسفر، سطح غیر طبیعی ویتامین D و کلسیم، مواد معدنی و فسفرتشخیص داده می شود.  
•    عکسبرداری با اشعه X     ترک های اندکی که در عکس با اشعه X دراستخوان ها قابل مشاهده است از   مشخصات نرمی استخوان می باشد.
•    بیوپسی استخوان   درطول یک بیوپسی استخوان، پزشک سوزن بلند و باریکی را از طریق پوست  به استخوان فرو کرده و نمونه کوچکی برای مشاهده در زیر میکروسکوپ برمی دارد.  

این روش بعد از استفاده از یک بی حسی موضعی انجام می شود و حدود نیم ساعت طول می کشد.  اگر چه یک بیوپسی استخوان در تشخیص نرمی استخوان بسیار دقیق است، اما دراغلب موارد نیازی به انجام آن نیست.
 

درمان و دارو

هنگامی که نرمی استخوان به علت کمبود موادغذایی و یا نور خورشید ناشی می شود، جایگزینی سطوح پایین ویتامین D در بدن روشی برای درمان این بیماری است.  
 

به طور کلی، افراد مبتلا به نرمی استخوان با مصرف ویتامینD   به مدت چند هفته تا چند ماه بهبود پیدا می کنند.
 

اگر سطح کلسیم یا فسفرخون کم  باشد، ممکن است بیمارنیازبه مصرف مکمل های مواد معدنی داشته باشد. علاوه بر این، درمان هربیماری مؤثر برسوخت و ساز ویتامینD  بدن ، مانند بیماری های کلیوی و یا سطح پایین فسفات ، اغلب به بهبود علائم و نشانه های نرمی استخوان کمک می کند.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

داروهای جایگزین

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشگیری

اغلب می توان ازبیماری نرمی استخوان ناشی ازقرارنگرفتن درمعرض نور خورشید و یا رژیم غذایی با ویتامین D  پایین پیشگیری کرد.  
 

در اینجا چند توصیه برای کمک به کاهش خطرابتلا به نرمی استخوان آورده ایم که عبارتند از:
•    خوردن غذاهای سرشار از ویتامین D  این مواد عبارتند ازغذاهایی که به طور طبیعی سرشاراز ویتامین D  هستند مانند ماهی های روغنی (سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین) و زرده تخم مرغ وهمچنین مواد غذایی که با ویتامین D غنی شده اند مانند غلات، نان، شیرو ماست  
•    مصرف مکمل در صورت نیاز  اگربه اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دررژیم غذایی خود را دریافت نمی کنید و یا اگربه علت بیماری دستگاه گوارش شما توانایی جذب مواد مغذی را به درستی ندارد، درمورد مصرف مکمل ویتامین D و کلسیم با پزشک معالج خود مشورت کنید.

ازآنجایی که قرارنگرفتن درمعرض نور خورشید با ابتلا به استئومالاسی مرتبط است، به شما توصیه می شود برای پیشگیری یا درمان این بیماری زمان بیشتری درمعرض نور خورشید قراربگیرید.

البته مشخص نیست که میزان نورآفتاب برای  جلوگیری و یا درمان نرمی استخوان چقدراست و چون قرار گرفتن درمعرض نورآفتاب محافظت نشده می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد،  بهتراست احتیاط را رعایت بکنید.    
 

 

همراهی و حمایت

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
کمبود ویتامین Dعلت نرم شدن استخوان هاعلت پوکی استخوانکاهش حجم عضلات و ضعف پاکمبود کلسیم و فسفاتاحتمال شکستگی استخوان هابررسی اختلالات سوخت و سازبدن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه