منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندرم پوئمس

poems syndrome

نوعي اختلال خوني نادر 

شرح بیماری

سندرم پوئمس، نوعي اختلال خوني نادر است كه منجربه وارد آمدن آسيب به اعصاب شده و بسياري از اقسام بدن را تحت تاثير قرار ميدهد. علائم و نشانه هاي اين سندرم عبارتند از:
-    پلي نوروپاتي؛ بيحسي، سوزن سوزن شدن و ضعف در دست و پا و بروز مشكلات تنفسي
-    ارگانومگالي؛ بزرگ شدن طحال، كبد و غدد لنفاوي
-    اختلال اندوكرين؛ سطح غيرطبيعي هورمون است كه منجربه بروز كم كاري غده تيروئيد، ديابت، اختلالات جنسي، خستگي و تورم اندام ها ميگردد و مشكلاتي را در سوخت و ساز و ساير عملكرد هاي ضروري بدن بوجود مي آورد.
-    اختلال پلاسما پروليفراتيو منوكلونال؛ سلول هاي غير طبيعي مغز استخوان (سلول هاي پلاسما) هستند كه پروتئيني بنام پروتئين مونوكلونال را توليد ميكنند كه در جريان خون وجود دارد.
-    تغييرات پوستي؛ پر رنگ تر شدن پوست، بيش از حد طبيعي، پوست را ضخيم تر ساخته و احتمال پرمويي را در صورت و پا افزايش ميدهد.

از آنجاييكه علائم و نشانه هاي سندرم پوئمس شبيه به ساير اختلالات است، اغلب به اشتباه تشخيص داده ميشود. سندرم پوئمس به سرعت پيشروي كرده و منجربه بروز وضعيت مهلكي ميگردد. بنابراين، تشخيص زودهنگام در اين سندرم از درجه اهميت بالايي برخوردار است.
ممكن است درمان، علائم و نشانه هاي سندرم پوئمس را تخفيف دهد، اما خود سندرم را بهبود نبخشد. روش هاي درمان سندرم پوئمس شامل پرتو درماني، شيمي درماني و پيوند سلول هاي بنيادي خون محيطي ميباشد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
اختلالخونينادر 
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه