منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندرم پوئمس

poems syndrome

نوعي اختلال خوني نادر 

شرح بیماری

سندرم پوئمس، نوعي اختلال خوني نادر است كه منجربه وارد آمدن آسيب به اعصاب شده و بسياري از اقسام بدن را تحت تاثير قرار ميدهد. علائم و نشانه هاي اين سندرم عبارتند از:
-    پلي نوروپاتي؛ بيحسي، سوزن سوزن شدن و ضعف در دست و پا و بروز مشكلات تنفسي
-    ارگانومگالي؛ بزرگ شدن طحال، كبد و غدد لنفاوي
-    اختلال اندوكرين؛ سطح غيرطبيعي هورمون است كه منجربه بروز كم كاري غده تيروئيد، ديابت، اختلالات جنسي، خستگي و تورم اندام ها ميگردد و مشكلاتي را در سوخت و ساز و ساير عملكرد هاي ضروري بدن بوجود مي آورد.
-    اختلال پلاسما پروليفراتيو منوكلونال؛ سلول هاي غير طبيعي مغز استخوان (سلول هاي پلاسما) هستند كه پروتئيني بنام پروتئين مونوكلونال را توليد ميكنند كه در جريان خون وجود دارد.
-    تغييرات پوستي؛ پر رنگ تر شدن پوست، بيش از حد طبيعي، پوست را ضخيم تر ساخته و احتمال پرمويي را در صورت و پا افزايش ميدهد.

از آنجاييكه علائم و نشانه هاي سندرم پوئمس شبيه به ساير اختلالات است، اغلب به اشتباه تشخيص داده ميشود. سندرم پوئمس به سرعت پيشروي كرده و منجربه بروز وضعيت مهلكي ميگردد. بنابراين، تشخيص زودهنگام در اين سندرم از درجه اهميت بالايي برخوردار است.
ممكن است درمان، علائم و نشانه هاي سندرم پوئمس را تخفيف دهد، اما خود سندرم را بهبود نبخشد. روش هاي درمان سندرم پوئمس شامل پرتو درماني، شيمي درماني و پيوند سلول هاي بنيادي خون محيطي ميباشد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
اختلالخونينادر 
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید) راز گفتگو با همسر
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه