منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

انزال پس گرد (پس رونده،رتروگرید،معکوس،رتروگراد)

retrograde ejaculation

انزال پس گرد در اثر ورود مایع منی به داخل مثانه بروز میکند و این در حالی است که این مایع باید در طی ارگاسم به سمت آلت تناسلی برود این بیماری خطرناک نیست و فقط در صورتی به درمان نیاز دارد که شما میخواهید بچه‌دار شوید 

شرح بیماری

انزال پس گرد در اثر ورود مایع منی به داخل مثانه بروز میکند و این در حالی است که این مایع باید در طی ارگاسم به سمت آلت تناسلی برود .ممکن است فرد اوج لذت جنسی را تجربه کند ولی میزان انزال وی خیلی کم و یا هیچ باشد .در بعضی موارد به این حالت ارگاسم خشک می‌گویند .این بیماری اسیبی به آقایان وارد نمی‌کند ولی میتواند علت بروز ناباروری در آن‌ها باشد .درمانهای موجود برای انزال پس گرد با هدف بازگردانی قدرت باروری انجام میگیرد .

نشانه ها

انزال پس گرد تأثیری بر توانایی نعوظ و یا به ارگاسم رسیدن ندارد ولی زمانی که فرد به اوج حالت جنسی می‌رسد ،مایع منی به جای آنکه از آلت تناسلی خارج شود،وارد مثانه می‌شود .نشانه های انزال پس گرد عبارتند از :
·    انزال خشک که در طی ارگاسم با انزال خیلی کمی از مایع منی همراه است و یا این مقدار به صفر می‌رسد 
·    ابری و تار شدن ادرار پس از ارگاسم( زیرا حاوی مایع منی است )
·    ناتوانی در باردار کردن یک زن(ناباروری آقایان )

زمان مناسب مراجعه به پزشک

این بیماری خطرناک نیست و فقط در صورتی به درمان نیاز دارد که شما میخواهید بچه‌دار شوید .در هر صورت اگر شما به ارگاسم های خشک دچار شده‌اید ،به پزشک مراجعه کنید تا احتمال ارتباط این وضعیت با سایر بیماری‌ها مشخص شود .
اگر شما و شریک جنسی تان به مدت یک سال و یا بیشتر رابطه جنسی محافظت نشده داشتید ولی شریکتان باردار نشده است ،به پزشک مراجعه کنید .در صورتی که خروج مایع منی در هنگام ارگاسم خیلی کم و یا صفر باشد ،ممکن است شما به انزال پس گرد یا پس رونده مبتلا شده باشید .

علل

ر طی ارگاسم آقایان ،لوله ای به نام مجرای دفران اسپرم را به سمت پروستات هدایت میکند که در آنجا با سایر مایعات ترکیب شده و مایع منی را بوجود می آورد (انزال).عضلات دهانه ی مثانه یا عضلات گردنه مثانه منقبض می‌شوند تا از ورود مایع منی به مثانه جلوگیری نمایند و این در حالی است که این مایع از پروستات وارد لوله داخل آلت تناسلی یا مجرای ادرار می‌شود .این همان عضله ای است که ادرار را در مثانه نگاه می‌دارد تا زمانی که این ادرار دفع شود .در بیماری انزال پس گرد،عضله گردن مثانه به درستی منقبض نمیشود و در نهایت اسپرم به جای آنکه در طی ارگاسم از آلت تناسلی خارج شود،وارد مثانه میشود.
بیماری‌های متفاوتی میتوانند اختلالاتی را در عضله مسدود کننده ی مثانه در طی انزال بوجود آورند مانند :
·    جراحی هایی همانند جراحی دهانه گردن یا پروستات 
·    عوارض جانبی داروهای مصرفی ویژه ای که برای درمان فشار خون ،بزرگی پروستات و اختلالات عاطفی به کاربرده می‌شوند
·    آسیب های عصبی که به دلیل بیماری‌هایی مانند دیابت و ام اس یا آسیب دیدگی ستون فقرات بوجود می‌آید 
ارگاسم خشک ،اولین نشانه ی انزال پس گرد است ولی ممکن است این حالت که با خروج مقدار کمی از مایع منی همراه است و یا بدون خروج مایع منی صورت میگیرد،به دلیل سایر بیماری‌های نیز بروز نماید :
·    برداشت پروستات با جراحی یا پروستاتکتومی
·    برداشت مثانه با جراحی با سیستکتومی 
·    پرتو درمانی به منظور درمان سرطان ناحیه لگنی 

عوامل تشدید

در این موارد شما به میزان بیشتری در معرض ابتلا به انزال پس گرد قرار دارید :
·    اگر شما به دیابت یا ام اس مبتلا هستید 
·    شما جراحی پروستات یا مثانه انجام داده‌اید 
·    از داروهای ویژه برای درمان فشار خون و یا اختلالات روحی  مصرف میکنید
·    به آسیب دیدگی ستون فقرات دچار شده اید

پیامدهای مورد نظر

انزال پس گرد بیماری خطرناکی نیست ولی پیامدهای بالقوه آن عبارتند از :
·    ناتوانی در باردار کردن یک زن یا ناباروری 
·    ارگاسمی که با لذت کمتری همراه است  و به دلیل عدم انزال صورت میگیرد 

آمادگی برای ملاقات پزشک

شما میتوانید به پزشک خانوادگی مراجعه کنید و پس از آن با توجه به دلیل ارگاسم خشک و نیاز به ارزیابی و درمان به منظور بهبود قدرت باروری ،ممکن است نیاز باشد تا به یک متخصص مجرای ادراری و تناسلی و یا ارولوژییست مراجعه کنید .
از آنجایی که وقت ملاقات کوتاه است و باید موارد زیادی را عنوان کنید،بهتر است تا پیش از ملاقات خود را آماده کنید تا .با استفاده از این اطلاعات میتوانید خود را برای دیدار با پزشکتان آماده کنید و توقعات خود را ارزیابی کنید .

آنچه که میتوانید قبل از ملاقات با پزشکتان انجام دهید 

-علائم   خود را بنویسید  حتی موارد غیر مرتبط 
-اطلاعات شخصی تان را بنویسید مانند جراحی های پیشین یا پرتودرمانی لگنی ،استرس های شدید و یا تغییرات سبک زندگی 
-لیستی از داروهای مصرفی تان تهیه کنید حتی مکمل ها و ویتامین ها 
-سوالاتی را که میخواهید از پزشکتان بپرسید را یادداشت نمایید 
مدت زمان ملاقات شما با پزشکتان کوتاه است بنابراین بهتر است تا پیش از ملاقات آماده شوید و سؤالات خود را از مهم‌ترین تا بی‌اهمیت تریت دسته بندی کنید .
زمانی که برای درمان انزال خشک به عنوان اولین نشانه ی انزال پس گرد به پزشک مراجعه میکنید،میتوانید این سؤالات را بپرسید :
·    دلایل اصلی  بروز این بیماری  کدامند ؟ و سایر دلایل کدامند ؟
·    به چه ازمایشاتی   نیاز است ؟
·    آیا در معرض پیامدهای این بیماری هستم ؟
·    یا وضعیت من موقتی است یا مزمن ؟
·    آیا باید درمان شوم؟
·    میتوانم بچه‌دار شوم ؟
·    آیا باید به یک متخصص مراجعه کنم ؟
·    آیا میتوانم از جایگزینهای عمومی به جای داروهای تجویزی شما استفاده کنم ؟
·    آیا بروشوری در خصوص این بیماری وجود دارد که بتوانم با خود به خانه ببرم ؟چه سایتهایی را پیشنهاد میکنید ؟
اگر میخواهید شریک جنسی تان را باردار کنید،میتوانید این سؤالات را نیز بپرسید :
·    آیا داروها به انزال بهتر من کمک میکنند ؟
·    آیا میتوان اسپرمها را از مثانه برداشت و برای درمان ناباروری از آن استفاده نمود ؟
·    آیا من و شریک جنسی ام به روش‌های کمک باروری نیاز داریم ؟مانند لقاح داخل رحمی تا بتوانیم بچه‌دار شویم ؟
·    بهترین روش درمانی و متد موجود  برای بچه‌دار شدن چیست ؟
میتوانید سؤالات دیگری هم از پزشکتان بپرسید 

چه توقعاتی از پزشکمان داشته باشیم ؟

احتمالاً پزشکتان نیز سؤالاتی در خصوص وضعیت سلامتی تان و علائمتان می‌پرسد و ممکن است نوعی ارزیابی فیزیکی انجام دهد که شامل معاینه آلت تناسلی،بیضه ها  و رکتوم میشود.ممکن است پزشکتان بخواهد تا احتمال ارتباط بین بیماری شما با انزال پس گرد و یا سایر موارد را تعیین کند که به بررسی بیشتری نیاز دارند.
در صورتی که شما برای پاسخ‌گویی به پزشکتان آماده باشید میتوانید زمان بیشتری را برای موارد مهم‌تر صرف کنید .احتمالا پزشکتان این سؤالات را از شما می‌پرسد :
·    آیا ادرار شما پس از انزال ابری و تیره است ؟
·    آیا همیشه ارگاسم شما با عدم انزال همراه است و یا خیر ؟
·    چه جراحی هایی انجام داده‌اید ؟
·    آیا در گذشته سرطان داشته‌اید ؟
·    آیا به دیابت و یا سایر بیماری‌های مزمن مبتلا هستید ؟
·    از کدام داروها و مکمل های گیاهی مصرف میکنید ؟
·    آیا شما و شریک جنسی تان میخواهید باردار شوید ؟در این صورت چه مدت برای بچه‌دار شدن تلاش کرده‌اید ؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

زمانی که شما به پزشکتان مراجعه میکنید،ا و:
·    سؤالاتی در خصوص علائمتان و مدت زمان آن‌ها می‌پرسد .همچنین وی ممکن است سؤالاتی در زمینه سایر بیماری‌ها  و جراحی ها  و سرطانها و داروهای مصرفی تان از شما بپرسد
·    معاینه فیزیکی از آلت تناسلی و بیضه و رکتوم انجام دهد 
·    احتمال وجود مایع منی در ادرار پس از ارگاسم را بررسی نماید .معمولا این معاینه در داخل مطب پزشک انجام میگیرد.وی از شما میخواهد تا مثانه را تخلیه کرده و به میزان بیشینه خودارضایی کرده و سپس نمونه ادرار شما به آزمایشگاه داده می‌شود .در صورتی که سطح بالایی از اسپرم در ادرار شما دیده شود،شما به انزال پس گرد یا رتروگید مبتلا هستید .
·    در صورتی که ارگاسم های شما بدون خروج مایع منی صورت گیرند ولی اسپرمی در مثانه یافت نشود،ممکن است شما مشکلی با تولید مایع منی داشته باشیدکه بر اثر آسیب دیدگی پروستات یا غدد تولید کننده ی مایع منی پس از جراحی یا پرتودرمانی بوجود می‌آید که به منظور درمان سرطان ناحیه لگنی به کار برده می‌شود .
در صورتی که پزشکتان احتمال دهد که خشکی ارگاسم شما ارتباطی با بیماری انزال پس گرد ندارد،ممکن است به ازمایشات  بیشتری نیاز داشته باشید و یا به یک متخصص ارجاع داده شوید تا علت اصلی علایم مشخص شود.

درمان و دارو

معمولاً انزال پس گرد به درمان نیازی ندارد مگر اینکه اختلالاتی در باروری فرد ایجاد نماید .در این موارد ،درمان با توجه به دلایل بیماری انجام میگیرد .اگر این بیماری ناشی از آسیب دیدگی اعصاب باشد،میتوان از دارودرمانی استفاده نمود .ممکن است انزال پس گرد به دلیل سابقه ابتلا به دیابت،ام اس و سایر بیماری‌ها و یا انجام جراحی ها و روش‌های درمانی خاص بوجود اید .
اگر این بیماری بر اثر جراحی بروز کرده باشد،نمیتوان از دارودرمانی برای بهبود آن استفاده نمود  زیرا تغییراتی دائمی در اناتومی فیزیکی فرد صورت میگیرد .مانند جراحی دهانه مثانه و برداشت پروستات از طریق پیش آب راه .
اگرپزشکتان احتمال دهد که داروهای مصرفی شما باعث بروز اختلالاتی در نعوظ می‌شود ،از شما میخواهد که مصرف آن‌ها را برای مدتی قطع کنید .داروهای درمانی این بیماری عبارتند از داروهای مصرفی برای اختلالات روحی و مسدود کننده های الفا -داروهای درمانی فشار خون و تعدادی از بیماری‌های مرتبط با پروستات.
ابتدا از داروهای درمانی این بیماری به منظور درمان سایر بیماری استفاده می‌شود مانند :
•    ایمی پرامین(توفرانیل)
•    کلرفنیرامین و برمفنیرامین
•    افدرین  و شبه افدرین و فنیلنفرین
این داروها باعث می‌شود تا دهانه مثانه در طی ارگاسم مسدود شود .در حالی که این داروها در اغلب موارد چاره خوبی برای درمان انزال پس گرد هستند،ممکن است مصرف آن‌ها با عوارض جانبی همراه باشد .تعدادی از این عوارض خفیف هستند ولی امکان بروز حالتهای جدی هم وجود دارد  :
•    ترکیب تعدادی از داروهای مصرفی انزال پس گرد با سایر داروها باعث بروز واکنش‌های جدی می‌شود 
•    تعدادی از داروهای مصرفی انزال پس گرد،فشار خون و ضربان قلب را افزایش میدهند و در صورتی که شما به فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی مبتلا باشید،خطرناک هستند.

ناباروری 
در صورتی که شما به انزال پس گرد مبتلا باشید،به منظور بچه‌دار شدن باید مورد درمان قرار گیرید .بدین منظور باید میزان تخلیه مایع منی در حدی باشد که اسپرم ها وارد واژن شوند  و به  رحم  برسند .
در صورتی که داروهای درمانی باعث عدم انزال شوند ،احتمالا شما به روش‌های درمانی ناباروری نیاز دارید که با نام فناوری کمک باروری شناخته می‌شوند .در بعضی از موارد هم میتوان اسپرم را از مثانه بردشات و در آزمایشگاه تغییر داد  و از آن برای ایجاد لقاح استفاده نمود (لقاح داخل رحمی ).در مواردی هم به روش‌های درمانی پیشرفته نیاز خواهد بود .تعداد زیادی از آقایان مبتلا به این بیماری پس از درمان میتوانند بچه‌دار شوند .

پیشگیری

 اگر شما دارو مصرف میکنید و یا یا به بیماری دچارید که شما در معرض ابتلا به انزال پس گرد قرار میدهد ،با پزشکتان در خصوص روش‌های کاهش این ریسک مشورت کنید .اگر شما باید جراحی هایی انجام دهید که بر عضله دهانه مثانه اثر می گذارند،مانند جراحی پروستات یا مثانه،در خصوص احتمال ابتلا به انزال پس گرد با پزشکتان صحبت کنید .در صورتی که میخواهید در آینده بچه‌دار شوید،پیش از جراحی در زمینه روش‌های حفظ مایع منی با پزشکتان صحبت کنید .

همراهی و حمایت

بروز تغییراتی در ارگاسم باعث می‌شود تا میزان رضایت عاطفی  و فیزیکی کاهش یابد و در نهایت استرس هایی را برای شریک جنسی تان بوجود آورد .اگر شما میخواهید بچه‌دار شوید،این بیماری  چالشهایی را برایتان بوجود خواهد آورد .بیشتر آقایان با استفاده از روش‌های درمانی ناباروری میتوانند شریک خود را بارور کنند ولی ممکن است فرایند درمانی برای شما و طرف مقابل  استرس زا و هزینه بر باشد .مشورت با یک مشاور در بهبود وضعیت مؤثر خواهد بود.
همچنین اطلاع از  تمام گزینه های درمانی  و برقراری ارتباط با پزشکتان و شریک جنسی تان به شما کمک میکند .
·    از هزینه‌های درمانی مطلع شوید :ممکن است بیمه هزینه‌های درمانی لازم برای بازیابی اسپرم و لقاح مصنوعی با شریک جنسی تان را تقبل کند ویا بالعکس .
·    با پزشکتان مشورت کنید :در خصوص تمام گزینه های درمانی از وی بپرسید .بهتر است با یک ارولوژیست مشورت کنید که تخصصی در زمینه ناباروری آقایان دارد .
·    با شریک جنسی تان ارتباط برقرار کنید :مطمئن شوید که خودتان و طرف مقابل درک کاملی از گزینه های درمانی و خطر روش‌های درمانی ناباروری دارید .هر دوی شما باید برای جلسات مشاوره حاضر شوید .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
انزال پس گردانزال رتروگریدارگاسم خشکانزالرتروگرادانزال پس روندهناباروریناباروری در اقایاندرمان ناباروری در اقایانتیره شدن ادرارمشکلات جنسی در اقایان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه