منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

عفونت قارچی بدن

ringworm(body)

 عفونت قارچی بدن درلایه بالایی پوست گسترش می یابد.  شکل ظاهری آن یک راش حلقوی قرمزاست که درقسمت مرکزی رنگ آن روشنتراست.  ممکن است این راش با خارش همراه باشد. 

شرح بیماری

 عفونت قارچی بدن درلایه بالایی پوست گسترش می یابد.  شکل ظاهری آن یک راش حلقوی قرمزاست که درقسمت مرکزی رنگ آن روشنتراست.  ممکن است این راش با خارش همراه باشد.  نام این بیماری به دلیل شکل ظاهری آن است و هیچ کرمی وجود ندارد.
نام دیگراین عفونت قارچی کورپوریس است.  همچنین عفونتهای قارچی پای ورزشکاران (تینیا پدیس) ، تینیا کروریس و کچلی سر به نام تینیا کاپیدیس به این بیماری مربوط می شود. عفونت قارچی معمولاً ازطریق تماس پوست با پوست شخص یا حیوان آلوده منتقل می شود.
برای درمان عفونت قارچی ازداروهای ضد قارچی استفاده می شود.

نشانه ها

عفونت قارچی به شکل یک سطح پوسته پوسته برروی پوست بوجود می آید که ممکن است با قرمزی و خارش همراه باشد.  این عارضه با یک حلقه به دورآن مشخص است. خطوط این دایره نامنظم هستند و بشکل ماریا کرم هستند.
داخل حلقه ممکن است شفاف، پوسته پوسته ، با دانه های پراکنده قرمزرنگ باشد.  گاهی چند حلقه درکنارهم دیده می شود که با هم تداخل دارند.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگرروی پوست خود راش مشاهده کردید که درعرض دو هفته بهبود پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید.
 

علل

عفونت قارچی مسری است و توسط انگل های قارچ مانند که درسلولهای لایه خارجی پوست زندگی می کنند،  منتقل می شود.  راههای سرایت این قارچها به شرح زیراست:
•    انسان به انسان:  عفونت قارچی ازطریق تماس مستقیم پوست با پوست منتقل می شود.
•    حیوان به انسان:  عفونت قارچی ازطریق لمس حیوانی که مبتلا به عفونت قارچی، مثلا نوازش حیوان و یا نظافت سگ و گربه پخش می شود.  این بیماری درگاوها هم نسبتاً شایع است.
•     وسایل به انسان: عفونت قارچی ازطریق تماس با وسایل و سطوحی مانند لباس،  حوله،  ملافه،  شانه و  برسی که با حیوان آلوده درتماس بوده، منتقل شود.
•    خاک به انسان:  درموارد نادر،  عفونت قارچی ممکن است ازطریق خاک آلوده به انسان منتقل شود.  دراین مورد عفونت دراثرتماس طولانی مدت با خاک بسیارآلوده اتفاق می افتد.

عوامل تشدید

درشرایط زیر شما درمعرض عفونت قارچی قراردارید:
•    کودکان کوچکتراز15 سال
•    زندگی درشرایط مرطوب ،  نمدارو شلوغ
•    تماس نزدیک با فرد یا حیوان آلوده
•    استفاده از ملافه، حوله و وسایل کسی که عفونت قارچی دارد.
•    شرکت درورزشهایی مانند کشتی که تماس مستقیم با پوست فرد دیگری دارد.
•    پوشیدن لباسهای تنگ
•    سیستم ایمنی ضعیف بدن

پیامدهای مورد نظر

این بیماری به ندرت به لایه های زیرین پوست منتقل می شود و دراین صورت موجب بیماری جدی خواهد شد.  

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مانند بیماران مبتلا به ایدز (اج آی وی )  بسختی ازشراین بیماری خلاص می شوند.

آمادگی برای ملاقات پزشک

درصورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید.

آزمایشات و تشخیص بیماری

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

درمان و دارو

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

سبک زندگی و مراقبت در خانه

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

داروهای جایگزین

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پیشگیری

پیشگیری ازعفونت قارچی مشکل است.  قارچی که موجب بروز این بیماری می شود حتی قبل ازبروز علائم بیماری شایع و مسری است .  اما با این حال،  می توان به کاهش خطرابتلا به کچلی موضعی کمک کرد:
•    آموزش فردی و عمومی:  اگرآگاهی عمومی درمورد ابتلای عفونت قارچی ازافراد آلوده و حیوانات داشته باشید، کمتربه این بیماری دچارخواهید شد.  همچنین اطلاعات لازم را دراین زمینه به فرزندان خود بدهید.
•    رعایت بهداشت فردی:  برای جلوگیری ازانتقال عفونت دستهای خود را بطورمرتب بشویید.  وسایلی که بطورمشترک استفاده می شود، بخصوص درمدارس و مهد کودک ها و سالنهای ورزشی تمیزنگه دارید.  
•    ازلباس خشک و خنک استفاده کنید.  درهوای گرم و مرطوب لباسهای ضخیم را برای طولانی مدت استفاده نکنید.  
•    ازحیوانات مبتلا به این بیماری دوری کنید:  این بیماری گاهی هیچ نشانه ای ندارد. حیوانات خانگی خود را برای کنترل این بیماری نزد دامپزشک ببرید.
•    وسایل شخصی خود را دراختیاردیگران نگذارید:  اجازه ندهید دیگران ازوسایل شخصی شما مانند حوله، برس،  و.... استفاده کنند. 

 

همراهی و حمایت

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
عفونتهای قارچیتینیا پدیسکچلی سرتینیا کاپیدیسراش حلقوی قرمزچند حلقه درکنارهمعفونت قارچی مسریعفونت قارچیانگل های قارچسلولهای لایه خارجی پوستسرایت قارچداروهای ضد قارچیتینیا کروریس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه