منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندروم نشخوار (اختلال نشخوار)

rumination syndrome

سندروم نشخوار نوعی بیماری است که در آن فرد به صورت مکرر و غیر ارادی غذای بلعیده شده و هضم شده یا نسبتاً هضم شده را از معده دوباره به دهان خود باز می گرداند

شرح بیماری

سندروم نشخوار نوعی بیماری است که در آن فرد به صورت مکرر و غیر ارادی غذای بلعیده شده و هضم شده یا نسبتاً هضم شده را از معده دوباره به دهان خود باز می گرداند .دوباره آن را می جود و سپس آن را دوباره قورت داده و یا به بیرون می‌اندازد .این غذا ها هضم نشده‌اند بنابراین افراد مبتلا به سندروم نشخوار ادعا میکنند که غذای آن‌ها طعم قبلی خود را دارد و حالتی اسیدی و استفراغ مانند ندارد .نشخوار هر روز و معمولاً نیم ساعت پس از هر وعده غذایی بروز میکند .

علت اصلی سندروم نشخوار مشخص نیست ولی کاملاً مشخص است که این سندروم حالتی غیر ارادی و ناخوادگاه دارد و تصمیمی آگاهانه نیست .معمولا سندروم نشخوار با پرخوری عصبی ،بیماری های رفلاکس معده ای (GERD)و گاستروپارزی در ارتباط است .

ابتلا به سندروم نشخوار و یبوست در بعضی از افراد ناشی از اختلالات تخلیه رکتوم میباشد .

این اختلال بیشتر کودکان و افراد مبتلا به اختلالات رشدی را دچار میکند که میتواند ارتباطی با نوعی گرایش غیر ارادی برای برگرداندن غذا داشته باشد .ولی احتمال بروز آن برای سایر کودکان و بزرگسالان هم وجود دارد .نمیتوان تعداد دقیق افراد مبتلا به سندروم نشخوار را تخمین زد .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سندروم نشخواریبوستاختلال نشخوارگاستروپارزیپرخوری عصبیدلیل ابتلا به سندروم نشخوار
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه