منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ندول های تیروئیدی (گره های تیروئیدی )

thyroid nodules

ندول های تیروئیدی  توده های سخت   یا انباشته از مایعاتی هستند که در تیروئید قرار دارند و تیروئید هم یک غده کوچک در مرکز گردن  و دقیقا بالای استخوان سینه است .در صورتی که درمان با دارو های ضد تیروئید و ید رادیواکتیو موثر نباشند ،شما کاندیدی برای براشت غده تیروئید با جراحی میباشید .

شرح بیماری

ندول های تیروئیدی  توده های سخت   یا انباشته از مایعاتی هستند که در تیروئید قرار دارند و تیروئید هم یک غده کوچک در مرکز گردن  و دقیقا بالای استخوان سینه است .
بیشتر این گره ها خطرناک نیستند و نشانه ای ندارند و فقط در بعضی موارد ندول های تیروئیدی منحر به سرطان تیروئید میشود .
معمولا بیمار متوجه بیماری خود نمیشود مگر زمانی که توسط پزشک و یا ازمایشات فیزیکی بررسی شود .ولی این احتمال وجود دارد که این گره ها تا  اندازه ای بزرگ شوند  که دیده شوند و بلع و تنفس را دشوار سازند .
روش های درمانی با توجه به نوع گره های تیروئیدی بیماری متفاوت است

نشانه ها

 بیشتر ندول های تیروئیدی  علائمی ندارند ولی در بعضی موارد ،تعدادی از گره ها به اندازه ای بزرگ میشوند که :
•    فرد انها را حس میکند
•    میتوان انها را به صورت تورمی در مرکز گردن مشاهده کرد
•    ممکن است این گره هافشاری بر  نای و مری شما وارد کنند و موجب کمبود نفس یا دشواری در بلع شوند
در بعضی موارد ،گره های تیروئیدی تیروکسین اضافی تولید میکنند –هورمونی که توسط غده تیروئید تولید میشود .تیروکسین اضافی هم علائم پرکاری تیروئدی را بوجود  می اورد مانند :
•    کاهش وزن بی دلیل
•    عدم تحمل گرما
•    لرز
•    اضطراب
•    ضربان قلب سریع و نامنظم
تعدادی از گره های تیروئیدی بدخیم هستند  ولی تعیین احتمال خوش خیمی و یا بدخیمی این گره ها فقط با توجه به علائم صورت  نمیگیرد .بیشتر گره های تیروئیدی به ارامی  رشد میکنند و در هنگام تشخیص کوچک هستند .انواع وخیم سرطان تیروئید خیلی نادر است ولی ممکن است این گره ها بزرگ و ثابت و سفت  باشند و به سرعت رشد کنند .

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگرچه بیشتر گره های تیروئیدی خوش خیم هستند و مشکلی را بوجود نمی اورند ،میتوانید  از پزشکتان بخواهید تا هر گونه تورم غیر معمول در گردنتان را بررسی نماید  به خصوص اگر شما به مشکلات تنفسی یا بلع مبتلا هستید .ارزیابی احتمال سرطان مهم میباشد .
در صورتی که علائم پرکاری تیروئید را داشتید حتما  به اورژانس کراجعه نمایید  مانند :
•    کاهش وزن ناگهانی حتی اگر اشتعای شما نرمال بوده و یا افزایش یافته است
•    تپش قلب
•    دشواری در خواب
•    ضعف عضلانی
•    اضطراب یا کج خلقی

علل

تعدادی از عوامل در بروز این گره ها در گردن موثرند مانند :
•    فقر ید :کمبود ید در رژیم غذایی باعث میشود تا گره های تیروئیدی بوجود ایند  ولی فقر ید در امریکا نادر است زیرا ید به نمک  و سایر غذاهای انها افزوده میشود
•    رشد بیش از اندازه ی غشای تیروئیدی نرمال :دلیل اصلی این حالت مشخص نیست ولی این نوع از تومور ها که  ورم غده ای هم نامیده میشوند ، خوش خیم بوده و خطرناک به شمار نمی اید  مگر اینکه انها به دلیل اندازه ی خود مشکلاتی را بوجود اورند .تعدادی از این  ورم های غده ای (گره های تیروئیدی خود مختار یا پرکار ) ،بدون توجه به قوانین کنترل کننده ی غده هیپوفیز هورمون تیروئید تولید میکنند  که منجر به تولید بیش از اندازه ی هورمون تیروئید یا تیروکسین میشود  و به ان پرکاری تیروئید میگویند .
•    کیست تیروئید :کیست های انباشته از مایعات در تیروئید به دلیل ورم های غده ای تیروئیدی  در حال نابودی بوجود می ایند .در بیشتر موارد ،اجزای جامد با مایعات داخل کیست ترکیب میشوند .این کیست ها بیشتر خوش خیم  بوده  و در بعضی موارد حاوی اجزای بدخیم میباشند .
•    التهاب مزمن تیروئید (تیروئیدیت ) : بیماری هاشیموتو  به عنوان یک اختلال تیروئیدی  میتواند منجر به التهاب تیروئید و بزرگی گره ها شود .این حالت بیشتر با کاهش فعالیت غده تیروئید همراه است ( کم کاری تیروئید )
•    گواتر چند گره ای :گواتر به معنای بزرگی غده تیروئید است که میتواند به دلیل فقر ید  یا اختلالات تیروئیدی بوجود اید .یک گواتر چند گره ای شامل گره های متفاوتی در گواتر  است  ولی دلیل ان چندان مشخص نیست .
•    سرطان تیروئید :اگر چه احتمال بدخیمی یک گره کم است ولی  در صورتی که شما سابقه خانوادگی بیماری های تیروئیدی و یا سرطان غدد درون ریز  را دارید کمتر از 30 و بیشتر از 60 سال سن دارید ،مرد هستید   ،قبلا در معرض تابش  بوده اید  به خصوص  در ناحیه سر و گردن ،بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستید .گره هایی که بزرگ و سفت هستند  و یا با درد و ناراحتی همراه میباشند ،به احتمال بیشتری بدخیم هستند .

عوامل تشدید

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

پیامدهای مورد نظر

پیامدهای این بیماری عبارتند از :
•    دشواری در تنفس و بلع :گره های بزرگ یا گواتر چند گره ای –بزرگی  غده تیروئید که شامل پندین گره میشود – میتواند  بلع یا تنفس را   مختل کند
•    پرکاری تیروئید :این حالت زمانی بروز میکند که یک گره یا گواتر خود هورمون تیروئید تولید میکند و منجر به پرکاری تیروئید میشود و این حالت هم خوئ باعث بروز کاهش وزن ،ضعف عضلانی ،عدم تحمل گرما و اضطراب یا کج خلقی  میشود .پیامدهای ممکن پرکاری تیروئید عبارتند از :فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب نامنظم  ،ضعف استخوان ها یا  پوکی استخوان  و بحرانهای ناشی از ترشح تیروکسین –افزایش شدت ناگهانی نشانه ها ی نسبتا خطرناک که به مراقبت های اورژانسی نیاز دارد .
•    مشکلات مرتبط با سرطان تیروئید :در صورتی که گره ی تیروئید شما سرطانی باشد ،به جراحی نیاز خواهد بود . به طور معمول بیشتر گره ی تیروئید و یا تمام ان برداشته میشود  و پس از ان باید  تا اخر عمرتان از هورمون درمانی با تیروکسین استفاده نمایید .در بیشتر موارد سرطان تیروئید زود هنگام تشخیص داده میشود و پیش بینی های خوبی برای انها صورت میگیرد .

آمادگی برای ملاقات پزشک

در صورتی که شما خودتان یک گره ی تیروئیدی را در وسط بخش پایینی گردن و بالای استخوان سینه حس میکنید ،با پزشکتان ملاقات کنید تا این توده بررسی شود .
اغلب ،گره های تیروئیدی در طی ازمایشات فیزیکی و در مطب پزشک تشخیص داده میشوند و گاهی اوقات هم در حین روش های عکس برداری برای تعیین سایر بیماری ها  در سر و گردن تشخیص داده میشود  همانند ام ار ای ،سونوگرافی یا سی تی اسکن . گر ه هایی که در این حالت تشخیص داده میشوند ،به نسبت حالتی که در طی ازمایشات فیزیکی تشخیص داده میشود ،کوچک تر هستند .
پس از تشخیص  گره های تیروئیدی ، احتمالا به یک متخصص غدد درون  ارجاع داده میشوید .میتوانید  به منظور افزایش بازدهی  ملاقات با پزشک ،میتوانید این روش ها را دنبال کنید :
•    علائم خود  را بنویسید حتی موارد غیر مرتبط
•    درباره ی سابقه بالینی خود بنویسید مانند پروسیجر های جراحی  و نام تمام دارو های تجویزی و غیر تجویزی مصرفی  و بیماری های تان
•    سوالاتی را که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت نمایید  مثلا ممکن است شما بخواهید بدانید که ندول های خوش خیم هم باعث بروز مشکلاتی میشوند و راه های درمانی انها چیست ؟
•    اطلاعات شخصی تان و سابقه خانوادگی تان  را بنویسید مانند  سابقه اختلالات تیروئیدی  یا سرطان تیروئید  و یا قرار گیری در معرض تابش  در دوران کودکی یا بزرگسالی
•    با محدودیت های پیش از ملاقات اشنا شوید :پیش از ملاقات با پزشکتان ،در خصوص لزوم رعایت موارد مهم  برای ازمایشات تشخیصی بپرسید .

آزمایشات و تشخیص بیماری

یکی از مهم ترین اهداف پزشکتان در ارزیابی توده و یا گره در گردن شما ،تعیین احتمال سرطان است .همچنین پزشکتان  نحوه عملکرد تیروئید شما را بررسی میکند .ازمایشات موجود عبارتند از :
•    ارزیابی فیزیکی : احتمالا پزشکتان از شما میخواهد تا اب دهان خود را قورت دهید و این در حالی است که او تیروئید شما را بررسی میکند زیرا یک گره در غده تیروئید در طی بلع به سمت بالا و پایین حرکت میکند
•    تست عملکرد تیروئید :تستهایی که سطح تیروکسین  و تریدوتیرونین در خون  را مشخص میکنند که توسط غده تیروئید تولید شده اند و هورمون تحریک کننده ی تیروئید که توسط غذه هیپوفیز تولید میشود  ،میتوانند احتمال تولید میزان بالایی از تیروکسین و یا میزان کمی از ان را مشخص نمایند .
•    سونوگرافی :در این روش عکس برداریبیشتر  از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر  استفاده میشود تا پرتوها.این روش بهترین اطلاعات ممکن در خصوص شکل و اندازه ی گره ها را  فراهم میکند که ممکن است برای ایجاد تمایز میان کیست ها از  گره های جامد   و یا احتمال وجود گره های متعدد و یا راهنمایی  برای انجام بیوپسی  تنفسی از طریق سوزنی ظریف  استفاده شود .
•    بیوپسی تنفسی  با سوزنی ظریف :معمولا بخشی از گره ها برداشته میشود تا خوی خیمی انها اثبات شود  و تمایز میتن گره های خوش خیم و بدخیم مشخص شود .در این پروسیجر ،پزشکتان سوزن خیلی ظریفی را در یکی از این گره ها فرو برده و نمونه ای از سلول ها بر میدارد .این روش در مطب پزشک انجام گرفته و ریسک خیلی کمی دارد و حدود 20 دقیقه طول میکشد .اغلب پزشکتان ازسونوگرافی برای تعیین محل سوزن استفاده میکند .سپس نمونه ها به یک ازمایشگاه فرستاده شده و زیر میکروسکوپ بررسی میشوند .
•    ارزیابی تیروئید : در بعضی موارد ،پزشکتان به منظور ارزیابی گره های تیروئیدی ،از این روش استفاده میکند .در طی این تست ،ایزوتوپی از ید رادیواکتیو در رگی در بازو تزریق میشود و سپس بروی میزی میخوابید و این در حالی است که دوربینی تصاویری را از تیروئید بر وی  صفحه مانیتور نشان میدهد .گره هایی که هورمون تیروئید زیادی تولید میکنند و به انها گره های هات گفته میشود ،در اسکن مشخص میشوند زیرا انها انها ایزوتوپ بیشتری را به نسبت سایر بافتهای تیروئیدی جذب میکنند .این گره های  اغلب غیرسرطانی هستند ولی تعداد کمی از گره های سرد هم میتوانند سرطانی باشند .نکته منفی در رابطه با این روش این است که نمیتواند تمایز میان گره های سرد  خوش  خمی و بدخیم را نشان دهد .
 طول مدت این اسکن متفاوت است و با توجه به زمان رسیدن ایزوتوپ به غده تیروئید متغیر خواهد بود .ممکن است کمی احساس ناراحتی در گردنتان داشته باشید زیرا گردنتان به سمت عقب کشیده میشود و شما در معرض میزان کمی از تابش قرار میگیرد .

درمان و دارو

 روش های درمانی  موجود با توجه به  نوع گره های تیروئید متفاوت خواهد بود :
درمان گره های خوش خیم
در صورتی که یک گره سرطانی نباشد ،روش های درمانی متفاوتی وجود دارند :
•    انتظار به همراه مراقبت  :در صورتی که بیوپسی نشان دهد که شما به گره ی تیروئید خوش خیم مبتلا هستید ،پزشکتان توصیه میکنید تا مراقب باشید  که خود به معنای انجام ازمایشات فیزیکی و تست های عملکرد تیروئید  با فواصل معین میباشد .در صورتی که گره بزرگ شود ،شما به بیوپسی دیگری نیاز خواهید داشت  و در صورتی که گره  تغییری نکند ،شما به درمان نیازی نخواهید داشت .
•    سرکوب هورمون تیروئید :این روش شامل درمان گره های خوش خیم  با لووتیروکسین  میباشد که نوعی ترکیبی از تیروکسین است و به شکل قرص موجود میباشد .با توجه به این روش ،تهیه میزان بیشتری از هورمون تیروکسین  به غذه هیپوفیز سیگنال میدهد تا  میزان کمتری از TSH تولید کند 0هورمونی که رشد بافتهای تیروئیدی را تحریک میکند ). اگر چه این مورد در تئوری خیلی خوب به نظر میرسد ولی درمان با تیروکسین جای بحث دارد .هیچ شواهدی نشان نمیدهند که تیروکسین گره ها را کوچک میکند یا اینکه کوچک سازی گره های کوچک ضروری است .
•    جراحی : در بعضی موارد  گره ی  کاملا خوش خیم به جراحی نیاز دارد  به خصوص اگر به اندازه ای بزرگ باشد که تنفس یا بلع را دشوار سازد .همچنین از جراحی برای افراد مبتلا به گواتر با گره های متعدد استفاده میشود ، به خصوص زمانی که گواتر مسیر هوا یا رگهای خونی یا مری را مسدود میکند .همچنین در صورتی که وضعیت گره مشخص نباشد ،باید جراحی شود و توسط جراحی برداشته شود تا نشانه های سرطان در ان بررسی شوند .
درمان گره های موثر در بروز پر کاری تیروئید
 در صورتی که گره تیروئید خود هرمون تیروئید تولید میکند و مقداذ این هورمون در بدن شما را افزایش دهد ،پزشکتان از روش های درمانی پرکاری تیروئید استفاده خواهد کرد مانند :
•    ید رادیواکیتو : پزشکان معمولا از این ماده برای درمان اماس غده ای با عملکرد یالا یا گواتر یا گره های متعدد استفاده میکنند .قرص ها و مایعات موجود از این ماده ،توسط غده تیروئید جذب میشوند و باعث میشوند تا گره ها کوچک شوند و نشانه های پرکاری تیروئید در طی 2 تا 3 ماه  کاهش  یابند .
•    داروهای ضد تیروئید :در بعضی موارد پزشکان از این دارو ها استفاده میکنند مانند متیمازول  تا نشانه های پرکاری تیروئید را کاهش دهند . درمان معمولا طولانی مدت بوده و میتواند عوارض جانبی جدی برای کبد داشته باشد .بنابرین بهتر است در خصوص نکات مثبت و منفی این روش با پزشکتان مشورت نمایید .
•    جراحی :در صورتی که درمان با دارو های ضد تیروئید و ید رادیواکتیو موثر نباشند ،شما کاندیدی برای برداشت غده تیروئید با جراحی میباشید .این روش هم میتواند خطرات جدی به همراه داشته باشید  و حتما باید در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید .
درمان گره های سرطانی
معمولا درمان گر های سرطانی با جراحی صورت میگیرد :
•    درمان معمول برای این  گره ها جراحی میباشد که در ان بیشتر بافت تیروئید برداشته میشود و به ان تیروئیدکتومی  نزدیک  توتال می گویند .از خطرات جراحی میتوان به اسیب دیدگی اعصاب کنترل کننده ی  تارهای صوتی  (عصب حنجره ای ) و اسیب دیدگی غدد پاراتیروئید اشاره کرد –چهار غده ی کوچک در پشت غده تیروئید که به کنترل سطح کلسیم در خونتان کمک میکنند  .پس از تیروئیدکتومی ،شما به درمانهای بلند مدت  با تیروکسین نیاز دارید تا  میزان نرمالی از هورمون تیروئید را برای بدنتان تهیه کند .
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

داروهای جایگزین

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

پیشگیری

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

همراهی و حمایت

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
تیروئیدگره های تیروئیدندول تیروئیددرمان گره های تیروئیددلایل گره های تیروئیدتشخیص گره های تیروئیدجراحی ندول های تیروئیدندول ها سرطانیندول های بدخیمندول های خوش خیم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه