منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پارگی منیسک

torn meniscus

پارگی مینیسک باعث ایجاد درد و تورم میشود و فرد نمیتواند به خوبی زانوی خود را باز نماید .از انجام فعالیتهایی که درد شما را وخیمتر میکنند بپرهیزید به خصوص ورزش هایی که شامل جهش ها و تغییر جهت های ناگهانی میشوند .میتوانید از چوب زیربغل به منظور بهبود درد و کاهش فشار وارد بر زانو استفاده نمایید

شرح بیماری

پارگی منیسک یکی از معمول ترین انواع اسیب دیگی های زانو میباشد .زمانی که شما زانوی خود را میچرخانید و تمام وزنتان  بروی زانو وارد میشود ,احتمال بروز این پارگی بیشتر میشود .
هر زانو دارای دو مینیسک میباشد که بخش های سی شکلی از غضروف میباشند و همانند لایه ای بین استخوان قلم پا و استخوان ران قرار میگیرند .  پارگی مینیسک باعث ایجاد درد و تورم میشود و فرد نمیتواند به خوبی زانوی خود را باز نماید .
گاهی میتوان با روش های خانگی مانند یخ ,استراحت و دارو درمانی درد را کاهش داد و به التیام جراحت کمک کرد .ولی در هر صورت مینیسک پاره شده باید مورد جراحی قرار گیرد .

aaa

نشانه ها

نشانه های بروز این بیماری عبارتند از :
•    تورم و خشکی زانو 
•    درد ,به خصوص زمانی که فرد زانوی خود را میچرخاند 
•    فرد نمیتواند به خوبی زانوی خود را باز کند 
•    فرد حس میکند که زانویش قفل شده است 
•    تق تق زانو 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در صورتی که  علائمی مانند تورم زانو و یا درد دارید و یا نمیتوانید زانوی خود را به راحتی باز کنید حتما به پزشک مراجعه کنید . 

علل

چرخش های ناگهانی زانو باعث پارگی منیسک میشوند مانند زمانی که شما به شدت میپرید و یا به طور ناگهانی ایستاده و سپس حرکت میکنید .حتی بلند کردن اجسام سنگین و زانو زدن هم باعث بروز این عارضه میشوند.

عوامل تشدید

چرخش های تهاجمی و جهش های شدید یاعث  پارگی منیسک میشوند و تمام افراد ی که در چنین ورزش هایی شرکت میکنذد  در معرض ابتلا به پارگی منیسک هستند ,به خصوص ورزش های تماسی مانند فوتبال و یا ورزش هایی که جهش های زیادی دارند مانند والیبال ,تنیس و بسکتبال .
همچنین خطر ابتلا به این عارضه با افزایش سن بیشتر میشود 

پیامدهای مورد نظر

پارگی منیسک به ناتوانی زانو و ناتوانی در انجام حرکات نرمال زانو و با تداوم درد منجر میشود .همچنین ممکن است که زانوی اسیب دیده به استئوارتریت هم دچار شود .

آمادگی برای ملاقات پزشک

در این خصوص با پزشکتان مشورت کنید 

آزمایشات و تشخیص بیماری

در طی ازمون فیزیکی , پارگی منیسک تشخیص داده میشود .ممکن است پشکتان زاتوی اسیب دیده را در جهات مختلف حرکت دهد تا بتواند دلایل و نشانه های بیماری را بهتر تشخیص دهد .
روش های تصویربرداری 
•    اشعه ایکس : منیسک پاره شده از غضرف ساخته شده است و اشعه ایکس نمیتواند این ساختا ر را نشان دهد و برای تشخیص انواع دیگر بیماری مناسب میباشد 
•    سونوگرافی :سونوگرافی به پزشک شما کمک میکند تا درون زانوی شما را در حال حرکت ببیند و ارزیابی نماید .همچنین در صورتی که بخشی از غضروف بین بخش های متحرک زانو گیر کرده باشد ,در این روش مشخص خواهد شد . 
•    ام آر آی : در این روش از امواج رادیویی به همراه میدان های مغناطیسی قوی استفاده میشود  و میتواند تصاویر دقیقی از بافت های سخت و نرم تهیه نماید .
ارتروسکوپی 
پزشک در بعضی از موارد از دستگاهی به نام ارتروسکوپ به منظور بررسی وضعیت داخل زانو استفاده میکند .این دستگاه از طریق برشی کوچک وارد زانو میشود و دارای یک دوربین کوچک و سبک میباشد که تصویر گرفته شده از زانو را به مانیتور میفرستد .در صورت نیاز هم قطعات دیگری در داخل زانو و یا ارتروسکوپ قرار داده میشوند .

درمان و دارو

درمانهای اولیه این عارضه شامل موارد زیر میباشند :

•    استراحت :از انجام فعالیتهایی که درد شما را وخیمتر میکنند بپرهیزید به خصوص ورزش هایی که شامل جهش ها و تغییر جهت های ناگهانی میشوند .میتوانید از چوب زیربغل به منظور بهبود درد و کاهش فشار وارد بر زانو استفاده نمایید .
•    یخ :یخ میتواند  درد و تورم را کاهش دهد .به مدت 15 دقیقه یک بسته یخ و یا سبزی های یخ زده و یا یخ های پیچیده شده در حوله را بروی زانوی خود بگذارید و برای روزهای نخست این کار را هر 4 تا 6 ساعت تکرار نمایید 
•     دارودرمانی :داروهای مسکن هم به کاهش درد زانو کمک میکنند  
درمان 
درمانهای فیزیکی به تقویت عضلات دور زانو و بهبود وضعیت مفصل زانو کمک میکنند .همچنین قرار دادن پشتییان ها در کفش باعث میشود تا فشار وارد بر زانو تقسیم شود 
جراحی 
در صورتی که درد و تورم زانوی شما ادامه یابد ,پزشک جراحی را پیشنهاد خواهد کرد گاهی اوقات  میتوان پارگی منیسک کودکان وجوانان  را درمان نمودو در غیر این صورت باید با جراحی منیسک پاره شده را ترمیم نمود در جراحی از ارترسکوپ استفاده میشود و پس از ان میتوانید به منظور تقویت زانوی خود به فعالیت های ورزشی بپردازید .

سبک زندگی و مراقبت در خانه

تا زمانی که زانودرد دارید ,از انجام فعالیت هایی که دردتان را وخیم تر میکنند بپرهیزید به خصوص ورزش هایی که شامل حرکات چرخشی و جهشی ناگهانی میباشند .یخ و مسکن به خوبی درد شما را کاهش میدهند 

داروهای جایگزین

در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید 

پیشگیری

در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید 

همراهی و حمایت

در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
پارگی منیسکاسیب دیدگی های زانواختلال زانوزانودرددردزانواختلالات زانودرمان پارگی منیسکتشخیص پارگی منیسکعلایم پارگی منیسک
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه