منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

واريكوسل

varicocele

به بزرگ شدن رگ هاي درون كيسه بيضه، واريكوسل اطلاق ميگردد. واريكوسل شبيه به واريس رگ در پا ميباشد.

شرح بیماری

به بزرگ شدن رگ هاي درون كيسه پوستي كه بيضه ها را در خود نگه ميدارد (اسكروتوم)، واريكوسل اطلاق ميگردد. واريكوسل شبيه به واريس رگ در پا ميباشد.
يكي از علل شايع توليد كم اسپرم و كاهش كيفيت آن كه ميتواند منجربه ناباروري شود، واريكوسل محسوب ميگردد. با اين حال هر نوع واريكوسلي بر توليد اسپرم تاثير نميگذارد. واريكوسل همچنين منجر ميشود كه بيضه ها بطور طبيعي رشد نكنند و كوچك شوند. 
در اغلب موارد، واريكوسل به مرور زمان توسعه پيدا ميكند.خوشبختانه بيشتر واريكوسل ها به سادگي تشخيص داده ميشوند و به درمان نيازي ندارند. چنانچه واريكوسل منجربه بروز عوارض شود، معمولا ميتوان آنرا با جراحي ترميم كرد.

نشانه ها

واريكوسل در اغلب موارد هيچ علامت يا نشانه اي از خود نشان نميدهد و به ندرت سبب ايجاد درد ميشود. ممكن است درد به شكل هاي زير باشد:
-    تير بكشد يا ايجاد ناراحتي كند.
-    با ايستادن و فعاليت بدني، بويژه براي مدتي طولاني، افزايش يابد.
-    به مدت يك روز شديد باشد.
-    با دراز كشيدن به روي كمر تسكين يابد.
واريكوسل ممكن است با گذشت زمان بزرگ و قابل رويت تر شود. واريكوسل در مردان جوان سبب بروز اختلال در توليد اسپرم ميگردد كه اغلب با درمان بهبود ميابد.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

از آنجاييكه معمولا واريكوسل منجربه بروز علائم خاصي نميشود، به درمان نيازي ندارد. ممكن است واريكوسل در طول ارزيابي باروري يا يك معاينه ساده پزشكي تشخيص داده شود.
با اين حال، در صورتيكه  در كيسه بيضه خود يا پسرتان درد، تورم، تغيير اندازه يا يك توده احساس ميكنيد، يا براي باروري با مشكل مواجه شده ايد، به پزشك مراجعه نماييد.

علل

طناب اسپرماتيك مسئول ارسال خون به بيضه هاست. هنوز علت اصلي واريكوسل شناخته نشده است؛ اما كارشناسان بر اين باورند كه واريكوسل زماني شكل ميگيرد كه دريچه هاي داخل رگ در طناب اسپرماتيك، مانع از جريان خون ميشوند. در نتيجه رگ ها متسع (گشاد) ميشوند. اين امر ممكن است منجربه وارد آمدن آسيب به بيضه ها و سرانجام، ناباروري شود.
واريكوسل اغلب در هنگام بلوغ شكل ميگيرد و به دليل موقعيت رگ هاي بيضه سمت چپ، معمولا در اين سمت اتفاق مي افتد. با اين حال بروز واريكوسل در يك بيضه ميتواند بر توليد اسپرم هردو بيضه تاثيرگذار باشد.
 

عوامل تشدید

عوامل تشديد كننده قابل توجهي در بروز واريكوسل دخيل نميباشند. با اين حال برخي تحقيقات بيانگر اينست كه اضافه وزن، خطر ابتلا به واريكوسل را افزايش ميدهد.

پیامدهای مورد نظر

واريكوسل ممكن است سبب بروز موارد زير شود:
-    کوچک شدن بیضه: بیضه ها در اثر واریکوسل، کوچک میشوند. ایجاد اختلال در عملکرد دریچه های وریدی باعث تجمع خون در بیضه ها می شود. فشار وارد آمدن به وریدها و سموم موجود در خون، به بیضه ها آسیب میرساند.
-    ناباروری: رگ های موجود در بیضه، خون را به جریان می اندازند، بنابراین به حفظ درجه حرارت مناسب برای تولید مناسب اسپرم در بیضه ها کمک میکنند. با مسدود شدن جریان خون، دمای طبیعی بیضه ها بالا میرود که این امر در شکل گیری و حرکت اسپرم موثر است.
 

آزمایشات و تشخیص بیماری

پزشك در طول معاينه فيزيكي وجود يك توده را در كيسه بيضه متوجه خواهد شد. چنانچه بيضه تا اندازه قابل توجهي بزرگ شده باشد، پزشك به راحتي قادر به احساس كردن آن خواهد بود. در صورتيكه واريكوسل كوچك باشد، پزشك از شما تقاضا ميكند كه بايستيد، نفس عميق بكشيد و نفستان را در سينه حبس كنيد. اين امر در شناسايي و تشخيص بزرگ شدن غيرطبيعي رگ ها به پزشك كمك ميكند.
چنانچه از معاينه باليني نتيجه اي حاصل نشود، پزشك انجام سونوگرافي اسكروتوم را توصيه خواهد كرد. در اين روش، با استفاده از امواج صوتي با فركانس بالا، تصاوير دقيقي از ساختار درون بدن ايجاد ميشود. از اين طريق ميتوان مطمئن شد كه عامل ديگري سبب بروز علائم نشده است. در موارد خاص، به تصويربرداري هاي بيشتري نياز است تا ساير علل واريكوسل، مانند فشرده شدن وريد اسپرماتيك رد شوند.
 

درمان و دارو

در بیشتر موارد، واریکوسل نیاز به درمان ندارد. اما اگر واریکوسل باعث درد، تحلیل رفتن بیضه یا ناباروری شود، احتمالا به درمان نیاز دارد. 
در موارد خاص، جراحي توصيه ميشود. هدف از جراحی، مسدود کردن وریدهای آسیب دیده و هدایت جریان خون به وریدهای طبیعی است. 
اگرچه واریکوسل معمولا در نوجوانی رخ میدهد، اما سوالی که پیش می آید این است که آیا باید در همان زمان جراحی کرد یا نه.
به گفته محققان، در مواردیکه فرد دارای علایم تحلیل پیشرونده بیضه و درد باشد، یا نتایج آزمایش اسپرم غیرطبیعی باشد، باید حتما در دوره نوجوانی جراحی شود.
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

چنانچه به واريكوسل مبتلا هستيد و اين موضوع سبب بروز ناراحتي خفيفي شده، اما در باروري شما خللي وارد نكرده است، ميتوانيد جهت تسكين درد موارد زير را انجام دهيد:
-    از قرص هاي مسكن مانند استامينوفن (تايلنول و غيره) يا ايبوپروفن (ادويل، موترين آي بي و غيره) استفاده نماييد.
-    جهت كاهش فشار از بيضه بند ورزشي استفاده نماييد.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
بزرگ شدن رگ هاي بيضهبزرگ شدن كيسه بيضهبزرگ شدن اسكروتوم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه