منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تاكي كاردي بطني

ventricular tachycardia

نوعي اختلال ريتم قلب (آريتمي)

شرح بیماری

تاكي كاردي بطني، نوعي اختلال ريتم قلب (آريتمي) است كه در آن ضربان قلب بسيار تند و سريع صورت ميگيرد و اين موضوع به دليل بروز مشكل در سيستم الكتريكي قلب ميباشد.
در تاكي كاردي بطني، بدليل ضربان بيش از حد و سريع، قلب به اندازه كافي قادر به پمپاژ خون به بدن و ريه ها نميباشد. تاكي كاردي بطني ممكن است كوتاه (تنها براي چند ثانيه و معمولا بدون هيچ نشانه اي) يا طولاني مدت باشد كه با علائم و نشانه هاي سرگيجه يا سبكي سر همراه است. اين وضعيت معمولا در بيماران مبتلا به مشكلات قلبي مانند بيماري عروق كرونري، كارديوميوپاتي و برخي از انواع بيماري هاي دريچه قلب اتفاق مي افتد.
در برخي موارد، چنانچه  تاكي كاردي بطني درمان نشود، ممكن است منجربه بروز وضعيتي شود كه در آن ضربان بطني قلب نامنظم شود (فيبريلاسيون بطني) و سبب ايست ناگهاني قلب و نهايتا مرگ شود. تاكي كاردي بطني همچنين منجربه از كار افتادن قلب ميشود، خصوصا در موارديكه ضربان قلب بسيار تند است، بيش از يك مدت طولاني بطول بيانجامد و از قبل يك بيماري قلبي زمينه اي وجود داشته باشد.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
اختلالريتم قلبآريتميضربانتندسريعسيستم الكتريكيقلب
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه