منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

چین و چروک پوست

wrinkles

چروکها خطوط و چینهای هستند که برروی پوست پدیدارمی شوند.  بعضی ازآنها عمیق هستند.  این نوع چروکها بیشتردراطراف چشم،  دهان و برروی گردن دیده می شوند.

شرح بیماری

چین و چروک یک بخش طبیعی ازروند پیری است که دراثرقرارگرفتن قسمتهایی از پوست مانند صورت،  گردن و دستها درمعرض نورآفتاب بوجود می آید.  
 

اگرچه ساختارو بافت پوست را ژنتیک تعیین می کند اما درمعرض نورخورشید قرارگرفتن علت اصلی چین و چروک می باشد.  عوامل دیگری که دراین عارضه دخالت دارند عبارتند از:
 

•    آلاینده ها
•    مصرف سیگار

 

اگرازچین و چروکها ناراحت هستید،  روشهایی برای صاف کردن و کمتردیده شدن آنها وجود دارد.  

استفاده ازدارو،  تکنیک های رایج،  محصولات تزریقی و عمل جراحی دردرمان چین و چروک پوست مؤثرهستند.
 

نشانه ها

چروکها خطوط و چینهای هستند که برروی پوست پدیدارمی شوند.  بعضی ازآنها عمیق هستند.  این نوع چروکها بیشتردراطراف چشم،  دهان و برروی گردن دیده می شوند.

زمان مناسب مراجعه به پزشک

اگرنگران ظاهرپوست خود هستید به متخصص پوست مراجعه کنید تا توصیه هایی درمورد درمان و مراقبت ازپوست به شما بدهد.
 

علل

چندین عامل برروی هم موجب بوجود آمدن چین و چروک می شود که عبارتند از:
•    سن:    با بالا رفتن سن،  پوست حالت ارتجاعی خود را ازدست داده وشکننده تر می شود.  کاهش ترشح چربی های طبیعی باعث خشکی  پوست شده و پوست چروکیده تربه نظر می رسد.  

میزان چربی در لایه های عمیق تر پوست  کاهش یافته و موجب می شود پوست شل و آویزان شده و خطوط پوست بیشتردیده شود.
 

•    قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش:   (UV)   اشعه ماورای بنفش روند پیری طبیعی را سرعت می بخشد و عامل اصلی چین و چروک زودرس است.  

قرار گرفتن درمعرض نور UV بافت همبند پوست و کلاژن و الاستین  که در لایه های عمیق تر پوست (درم) قرار دارند را تجزیه می کند.  بدون بافت همبند حمایتی،  پوست قدرت و انعطاف پذیری خود را دست می دهد و پس از آن چین خوردن و چروک زودرس شروع می شود.
 

•    سیگار کشیدن:  سیگار کشیدن می تواند روند طبیعی پیری پوست خود را تسریع بخشد.  این کار به علت ایجاد تغییراتی در جریان خون پوست به افزایش چین و چروک پوست کمک می کند.  
 

•    حالات تکراری صورت:  حرکات صورت مانند عادت به جمع کردن چشمها یا لبخند زدن موجب بروزخطوط ریز و چین و چروک می شود.  

هر باراستفاده ازماهیچه های صورت باعث ایجاد خطی در زیر سطح پوست  می شود.  با گذشت زمان و بالارفتن سن،  پوست  انعطاف پذیری خود را از دست داده و دیگر محل این خط پرنمی شود و بتدریچ این خطوط بصورت دائمی بر روی صورت باقی می مانند.

عوامل تشدید

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

پیامدهای مورد نظر

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

آمادگی برای ملاقات پزشک

ازیک متخصص پوست وقت بگیرید.  بعضی از سؤالاتی که  برای چین و چروک لازم است عبارتند از:
•    بهترین درمان چیست؟
•    گزینه های درمانی و جوانب مثبت و منفی آن چه چیزهایی هستند؟
•    هزینه درمان چقدراست؟  آیا بیمه درمانی  این درمان را پوشش می دهد؟
•     نتیجه درمان چیست؟
•    هر چند وقت یکبار نیاز به تکرار درمان هست؟
•    چگونه درمان پیگیری می شود؟

ازپزشک خود چه انتظاراتی دارید؟
ممکن است پزشک چنین سؤالاتی ازشما بپرسد:
•    ازچه محصولات پاک کننده و مرطوب کننده ای استفاده می کنید؟
•    آیا از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنید؟
•    آیا پیش ازاین پوست شما در معرض نور خورشید  بوده است؟
•    آیا شما سیگار می کشید؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

درمان و دارو

برای کاهش چین و چروکهای پوست ازروشهای درمانی زیراستفاده کنید:
•    رتینوئیدها موضعی:  گرفته شده از ویتامین Aمانند ترتینوئین،  رنوا،  رتین A  که چین و چروک،  لکه و زبری پوست را کاهش می دهد.  روزانه ازکرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های پوشیده استفاده کنید.  
رتینوئیدها ممکن است موجب قرمزی،  خشکی،  خارش، سوزش ویا سوزن سوزن شدن بشود.

 

•    کرم چین و چروک بدون نسخه:  اثربخشی کرم ضد چین و چروک حاوی مواد تشکیل دهنده فعال مانند رتینول، آلفا هیدروکسی اسید،  آنتی اکسیدان ها و برخی از پپتیدهای ممکن است در بهبود نسبی  چین و چروک کمک کند.           

چون کرمهای  بدون نسخه چین و چروک  حاوی مقدارکمتری از مواد تشکیل دهنده فعال است بنابراین نتایج حاصله معمولاً محدود و کوتاه مدت است.

روش های جراحی و تکنیک های دیگر
انواع مختلفی از تکنیکهای پوست مانند  تزریق مواد و جراحی برای صاف کردن چین و چروک دردسترس است.  هر کدام از اینها علاوه برمداوا ممکن است عوارض جانبی به دنبال داشته باشند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان نتایج رضایت بخش تری دارد.   
 

•    درمان لیزری، منبع نور و فرکانس رادیویی:   درروش درمان با لیزر،   اشعه لیزرلایه بیرونی پوست (اپیدرم) را از بین می برد و پوست زیرین (درم)  تحریک شده و باعث  رشد کلاژن جدید می شود.  پس ازبهبود زخمها پوست نرم و صاف و منسجم تربنظرمی رسد.
ممکن است چند ماه طول بکشد تا به طور کامل زخم ناشی از لیزر بهبود پیدا کند.  خطرات این روش شامل زخم و روشن و یا تیره رنگ پوست می باشد.
با تحولات جدیدتر در تکنولوژی لیزر مانند لیزرفراکشنال زمان بهبودی و خطرات ناشی ازلیزر کاهش یافته است. این نوع لیزر درافرادی با چین و چروک متوسط مناسب است .  این نوع درمان نیاز به تکرار دارد.   
همچنین از دستگاه فرکانس رادیویی  برای درمان چین و چروک استفاده می شود و به بهبود کمک می کند. 

 

•    لایه برداری شیمیایی پوست:   پزشک  شما قسمتهای مورد نظر را با اسید درمان کرده و با  سوزاندن لایه بیرونی پوست لکه های مربوط به سن و کک و مک و همچنین چین و چروک را ازبین می برد.
تکرار این کاربستگی به عمق لایه برداری دارد.   دراین روش قرمزی پوست تا چند هفته طول می کشد.

 

•    درما ابریژن:    در این روش لایه سطحی پوست را با یک برس دوار برمی دارند و یک لایه جدید از پوست بجای آن رشد می کند.  این کارباعث می شود که پوست تا چند هفته قرمز،  زرد و متورم باشد.   دیدن نتیجه  چند ماه طول می کشد.
 

•    پلینگ مکانیکی صورت:  دراین روش تنها یک لایه نازک از پوست برداشته می شود.  این روش برای رسیدن به نتیجه معمولا نیاز به یک سری درمان دارد.
 ممکن است یک قرمزی خفیف یا احساس سوزش در نواحی تحت درمان داشته باشید.   پلینگ مکانیکی متوسط صورت ، نتایج موقتی ایجاد می کند.

 

•    سم بوتولینوم (بوتاکس):   بوتاکس هنگامی که به مقدار کم به عضلات خاص تزریق شود، مانع انقباض عضلات می شود و هنگامی که عضلات منقبض باشند،  پوست نرم و صاف و کمتر چروکیده به نظر می رسد.
بوتاکس اثرات خوبی در خطوط اخم بین دو ابرو و درسراسر پیشانی و درگوشه چشم دارد و اثرآن معمولاً حدود سه تا چهار ماه است .

 

•    پرکننده های بافت نرم:   پرکننده های بافت نرم  شامل چربی،  کلاژن و ژل هیالورونیک اسید و غیره می باشد که می توان آنها را به چین و چروک عمیق ترصورت تزریق کرد. آنها  چین و چروک و خطوط را پرکرده و درنتیجه صورت صاف بنظرمی رسد.  

ممکن است  ورم موقت،  قرمزی و کبودی در ناحیه تحت درمان را تجربه کنید.  این روش ممکن است هر چند ماه یکبار نیاز به تکرار داشته باشد.
 

•    سفت کردن پوست:  چند دستگاه با استفاده ازحرارت به سفت شدن پوست کمک می کنند.  این درمان غیر تهاجمی نتیجه خفیف تا متوسط دارد که معمولا به تدریج در طول چهار تا شش ماه طول می کشد. 
 

•    کشیدن صورت:   این روش شامل برداشتن پوست اضافی و چربی درقسمت پایین صورت و گردن  با سفت کردن عضله زیر و بافت همبند می باشد.   نتیجه معمولا پنج تا 10 سال است.  کبودی و تورم بعد از عمل جراحی معمولا تا چند هفته دامه دارد.
 

به خاطر داشته باشید که روند پیری پوست ادامه دارد.  بنابراین  به احتمال زیاد نیاز به تکرارهرنوع درمان ارائه شده دارید.    
 

هر یک ازاین روشها می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشند،  بنابراین مطمئن شوید که  پزشک شما متخصص پوست یا جراح پلاستیک آموزش دیده و با تجربه در این کاراست.
 

سبک زندگی و مراقبت در خانه

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

داروهای جایگزین

کرم ها و لوسیون های بسیاری برای کاهش چین و چروک و جلوگیری ازآسیب های ناشی ازنورخورشید دردسترس می باشد که با استفاده ازآنها نتیجه رضایت بخشی بدست نمی آید.
 

پیشگیری

بهترین روشها برای داشتن پوستی بهترشامل رعایت موارد زیراست:   
 

•    محافظت از پوست درمقابل نورخورشید:  محافظت از پوست و جلوگیری از چروکهای  آینده  با محدود کردن زمانی که درمعرض آفتاب هستید و پوشیدن لباس های محافظ  مانند کلاه لبه پهن،  پیراهن آستین بلند و عینک آفتابی و همچنین استفاده از کرم های ضد آفتاب خارج از منزل، حتی در زمستان امکان پذیراست.
آکادمی درماتولوژی آمریکا توصیه کرده ازکرم های ضد آفتاب وسیع الطیف با SPF 30 یا بیشتراستفاده شود و هر دو ساعت یکبارآن را تجدید کنید.

 

•    استفاده از محصولات آرایشی ترکیبی با  کرم های ضد آفتاب:  درهنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست، محصولات آرایشی ترکیبی با  کرم های ضد آفتاب  را انتخاب کنید.  
 

•    استفاده از مرطوب کننده:   پوست خشک  به خطوط ریز و چین و چروک زودرس منجرمی شود.  اگرچه مرطوب کننده ازچین و چروک  جلوگیری نمی کند،  اما به طور موقت ممکن است خطوط کوچک و چین و چروک را بپوشاند.
 

•    سیگار نکشید:  با ترک سیگار هنوز هم می توانید پوست و بافت خود را بهبود بخشیده و از چین و چروک های آینده جلوگیری کنید.
 

•    رعایت رژیم غذایی سالم:  شواهدی وجود دارد که برخی از ویتامین ها در رژیم غذایی  به رژیم غذایی سالم شما کمک می کند.  

مطالعه بیشتردرمورد نقش تغذیه لازم است،  اما خوردن مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات ضروری می باشد.
  

همراهی و حمایت

دراین مورد با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
چین و چروکچین و چروک پوستچروک گردنچروک صورتچروک دستهاچین و چروک اطراف چشمچین و چروک دوردهانبافت پوستدرمان چین و چروک پوستنورآفتابنورخورشیدمتخصص پوستپوست شل و آویزانکلاژنالاستینخطوط ریز صورتخشکی پوستپیری پوستکاهش چین و چروکهای پوست
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه