منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گرفتگی مچ دست در ورزشکاران

yips

تصور میشود که این بیماری با اضطراب در عملکرد همراه است ولی امروزه  این گرفتگی به  دیستونی کانونی نسبت داده میشود که نوعی  اختلال عصبی است و بر تعدادی از عضلات اثر میگذارد .تکنیک  هایی همانند ریلکسیشن،افکار مثبت و تجسم میتوانند اضطراب را کاهش دهند و تمرکز و ترس عامل این وضعیت را کاهش دهند . .

شرح بیماری

این بیماری بیشتر برای گلف بازان بروز میکند به خصوص هنگامی که میخواهند توپ را در داخل گوادل بیندازند .البته این عارضه برای سایر ورزشکاران نیز رخ میدهد مانند انهایی که کریکت ،دارت و بیسبال بازی میکنند .
تصور میشود که این بیماری با اضطراب در عملکرد همراه است ولی امروزه  این گرفتگی به  دیستونی کانونی نسبت داده میشود که نوعی  اختلال عصبی است و بر تعدادی از عضلات اثر میگذارد .
تعدادی از ورزشکاران با تغییر نحوه انجام فعالیت  عامل بیماری ،بهتر میشوند .به عنوان مثال یک گلف باز راست دست میتواند با دست چپ کار کند

نشانه ها

معمول ترین نشانه ی این حالت تکان های شدید  عضلانی غیر ارادی است ولی تعدادی از افراد گرفتگی،لرزش ،یخ زدگی و  پرش را تجربه میکنند

زمان مناسب مراجعه به پزشک

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

علل

تعدادی از افراد به دلیل ابتلا به دیستونی کانونی ،به این حالت دچار میشوند که خود عامل بروز انقباضات عضلانی در هنگام انجام یک فعالیت میباشد .این حالت بیشتر به دلیل مصرف بیش از اندازه  از یک عضله بوجود می اید مانند گرفتگی های عضلانی نویسندگان.اضطراب این وضعیت را وخیم میکند .
تعدادی از ورزشکاران به اندازه ای مضطرب و خود متمرکز میشوند و تا اندازه ای فکر میکنند که تمرکز خود را از دست میدهند و در نهایت توانایی انها در انجام یک فعالیت مانند پرتاپ توپ مختل میشود .حالت خفگی یکی از انواع شدید اضطراب  در عملکرد است که میتواند عملکرد گلف باز را به شدت کاهش دهد .

عوامل تشدید

گرفتگی مچ دست  در ورزش کاران بنا بر دلایل زیر بوجود می اید :
•    سن بالا
•    تجربه بالاتر در انجام بازی گلف
•    امتیازات کمتر

پیامدهای مورد نظر

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

آمادگی برای ملاقات پزشک

پس از مراجعه به پزشک،ممکن است به یک پزشک متخصص طب  ورزشی   ارجاع داده شوید .
•    علائم خود  را بنویسید حتی موارد غیر مرتبط
•    سابقه ابتلا به بیماری های خود را بنویسید
•    سابقه ابتلا به بیماری های خانوادگی خود را بنویسید
•    لیستی از تمام دارو های مصرفیتان  و رژیم غذایی تان  را  تهیه نمایید
•    سوالاتی را که میخواهید از پزشک بپرسید را یادداشت نمایید
میتوانید این سوالات را از پزشک خود بپرسید
پزشکتان میتواند ابتدا سوالاتی را در خصوص زمان و چگونگی اغاز علائمتان بپرسید وحتی ممکن است پزشکتان بخواهد نحوه انداختن توپ توسط شما را مشاهده کند ولی از انجایی که این بازی بیشتر در حالت رقابتی انجام میگیرد ،نمیتوان علائم این وضعیت را به خوبی مشاهده کرد
پزشکتان ممکن است این سوالات را از شما بپرسد :
•    چه زمانی علائم  شما اغاز شد ؟
•    ایا این نشانه ها در هنگام انجام سایر فعالیت ها هم بروز میکند ؟
•    ایا روشی جود دارد که درد شما را بهتر یا بدتر نماید ؟
•    تا چه مدت این نشانه ها را داشتید ؟

آزمایشات و تشخیص بیماری

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید

درمان و دارو

از انجایی که این بیماری به دلیل مصرف زیاد یک عضله بوجود می اید ،تغییر تکنیک و یا تجهیزات میتواند به بهبود وضعیت کمک نماید .استراتژی های کاربردی عبارتند از :
•    نوع گرفتن دسته در دستتان را تغییر دهید :این تکنیک برای بسیاری از گلف بازان کاربردی است زیرا نحوه استفاده از عضلات را تغییر میدهد .البته اگر این عارضه به دلیل اضطراب حین ورزش باشد ،این گزینه به شما کمکی نمیکند .
•    از یک دسته ی متفاوت استفاده کنید :یک دسته ی بلند تر به شما اجازه میدهد تا بازو و شانه های خود را بیشتر استفاده کنید و مچ دستتان کمتر به کار میرود .سایر دسته ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که میتوانند دست و مچ شما را ثابت نگاه دارند
•    بهبود توانایی های ذهنی :تکنیک  هایی همانند ریلکسیشن،افکار مثبت و تجسم میتوانند اضطراب را کاهش دهند و تمرکز و ترس عامل این وضعیت را کاهش دهند .

سبک زندگی و مراقبت در خانه

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید .

داروهای جایگزین

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید .

پیشگیری

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید .

همراهی و حمایت

در این خصوص با پزشکتان مشورت نمایید .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
گرفتگی مچ دستمچ دستگلف بازاندستونی کانونینشانه های گرفتگی مچ دستعلل گرفتگی مچ دست
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه