رعایت یک رژیم غذایی سالم و مصرف مواد غذایی مغذی و مفید برای بدن یک ضرورت به حساب می‌آید .ولی خبر خوب این است که تعداد از غذاهای خوب باعث بهبود عمل‌کرد مغزی شما هم می‌شوند .انچه که مصرف میکنید ،تاثیری مستقیم بروی وضعیت فیزیکی شما و در نهاتی نحوه عمل‌کرد مغزی تان دارد .

در این پست به مواد غذایی اشاره میکنیم که قدرت ذهن شما را افزایش میدهند و در‌واقع شما را باهوش‌تر میکنند .این تأثیر مستقیم نمیباشد ولی به عنوان فاکتورهای کمکی در جهت بهبود وضعیت مغزی فرد عمل میکند .

 

1.ماهی

به‌خصوص ماهی‌های چرب مانند سالمون ،ساردین یا تن .ماهی سرشار از اسید های چرب امگا 3 است و به همین دلیل غذایی ایده‌آل برای مغز به حساب می‌آید .سلولهای غشای مغزی از DHA ساخته شده‌اند که منبعی از اسید های چرب امگا 3 میباشند .تحققیات انجام شده نشان میدهند که مصرف ماهی به تعداد سه بار در هفته میتواند خطر ابتلا به الزایمر را به میزان 39 درصد برای بزرگسالان کاهش دهد .بهتر است ماهی به صورت پخته شده یا بخارپز شده مصرف شود و مصرف انواع سرخ شده آن توصیه نمیشود .در هر صورت بهتر است که در مصرف ماهی زیاده روی نکنید و تکه‌های کوچکی را برای خود انتخاب کنید .

 

2.چغندر

چغندر حاوی میزان زیادی از ویتامین ب است که نوعی ماده مغذی برای بهبود پردازش داده‌ها و شناخت خاطرات میباشد .همچنین نیترات طبیعی موجود در آن‌ها باعث افزایش میزان جریان خون به مغز می‌شود .میتوانید چغندر را به حالت پخته ،کبابی یا سرخ شده مصرف کنید .

حتی مصرف برگ چغندر هم میتواند به بهبود سلامت شما کمک نماید .

 

3.مریم گلی

بله کاملاً درست خواندید .تاثیر این ماده گیاهی بر بهبود وضعیت مغزی تان باعث می‌شود تا انگیزه بیشتری برای مصرف آن داشته باشید .مریم گلی حاوی ترکیباتی است که از تخریب و نابودی استیلکولین جلوگیری میکند -نوعی نوروترنسمیتر که برای یادگیری و بهبود قدرت حافظه اساسی میباشد.

تحقیقات انجام شده بر اساس ازمایشات شناختی نشان میدهند که مصرف 50 میکرو لیتر از عصاره این ماده گیاهی پیش از این تستها باعث می‌شود تا فرد عمل‌کرد بهتری در آزمون داشته باشد .

 

4.توت ها

به‌خصوص زغال اخته و تمشک .این میوه‌ها تنها انواعی هستند که تطابق خیلی زیادی با استانداردهای افزایش قدرت مغزی دارند .توت ها عمل‌کرد مغزی شما را در جهات مختلفی افزایش میدهند از جمله :بهبود حافظه ،بهبود توانایی در یادگیری و تصمیم گیری و حتی درک عددی .حتی شما با مصرف توتها میتوانید توانایی خود در حل مسائل ریاضی و محاسبات را نیز افزایش دهید .

 

5.اووکادو

شاید توتها تنها میوه‌هایی نیستند که با مغز شما سازگاری دارند .اووکادو هم غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که ماده‌ای مورد نیاز برای مغزتان میباشد .مطالعات متعددی نشان میدهند که بهترین و مغذی ترین مواد برای بهبود وضعیت مغزی اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین میباشد .بی شک اووکادو ماده‌ای معجزه گر و ایده‌آل برای مغز است .

 

6.تخم مرغ

تخم مرغ های ارگانیک بهتر از سایر موارد موجود میباشند زیرا کالُری کمتری دارند .اسیدهای چرب امگا 3 و کولین نقشی اساسی در اثر بخشی این مواد در افزایش هوش دارند .تمام مزایا ی یاد شده دوباره درباره تخم مرغ هم صدق میکنند مانند حفاظت از مغز در برابر فقدان حافظه ،ضد پیری و پیشگیری از ابتلا به افسردگی .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران