درد گوش می تواند تیز و پر سر و صدا، یا گنگ و مداوم باشد. ممکن است بلافاصله علت درد گوش را پیدا کنید، و یا ممکن است به دنبال اینکه چه چیزی باعث درد گوش شده است ، باشید.. گوش درد می تواند خفیف باشد ، اما همیشه باید ازیک آنتی بیوتیک برای تسکین درد استفاده نمایید.
بسیاری از علل احتمالی گوش درد عبارتنداز: حفره در گوش، عفونت های سینوسی، جرم گوش، التهاب لوزه ها، و دندان قروچه ، همه ی علل نسبتا شایع هستند. اما شایع ترین عفونت گوش عفونت گوش رسانه (AOM)، و یا عفونت گوش میانی است. درد گوش میانی با تورم و آلودگی گوش خود را نشان می دهد. درد همراه با AOM به علت انتقال مایع به پشت پرده گوش می باشد و علائم شامل تب، درد در داخل گوش، از دست دادن شنوایی خفیف است . نوزادان و کودکان با درد گوش ممکن است بی قرار و گوش خود را دائما لمس کنند.

 استفاده از درمانهای خانگی
بهترین درمان خانگی برای گوش درد بستگی به علت آن دارد. اگر حفره ای باعث این درد شده باشد، به عنوان مثال، گوش درد شما ممکن است تا زمانی که به یک دندانپزشک مراجعه نکنید، بهتر نشود.گرچه،اگر عفونت گوش داشته باشید(که اغلب بدون آنتی بیوتیک برطرف می شود)، استفاده از درمان طبیعی می تواند بیماری را قابل تحمل کند و عفونت را نیز برطرف نماید. بسیاری از عفونتهای  گوش به خود به خود بعد از یک یا دو هفته،بهتر می شود اگر کودک شما درد گوش دارد، به خصوص اگر فرزند شما کمتر از 2 سال است (و قطعا اگر گوش درد با تب همراه باشد) حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید تا کودک تان را مورد بررسی قرار دهد. دکتر می تواند شما را درمورد استفاده از داروهای خانگی، یا یک آنتی بیوتیک  راهنمایی کند.

1. ضد دردها یا  مسکن های آزاد
مطالعات نشان داده اند که مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل درد همراه با AOM مناسب هستند. استفاده این داروها با یا بدون آنتی بیوتیک ها هیچ خطری ندارند، فقط مطمئن شوید که دستورالعمل داروها را به دقت عمل نمایید. این داروها همچنین می توانند به کاهش تب کمک کنند.

با دکتر خود در مورد استفاده دوز مناسب برای کودکان مشورت نمایید. نسخه مسکنهای آزاد برای کودکان و نوزادان در دسترس هستند.استفاده آسپرین برای کودکان زیر 16  بسیار خطرناک است.

2. کمپرس آب سرد یا گرم
مردم اغلب ازبسته های یخ و یا کمپرس گرم مانند یک پارچه گرم یا لیف مرطوب، برای درمان درد گوش استفاده میکنند.کمپرس گرم ویا یخ را برروی گوش قرار دهید و هر یک ربع از روی گوش بردارید ، استفاده از این روش برای کودکان و بزرگسالان خطری در بر ندارد.

3. قطره روغن
در یک درمان سنتی  قطره روغن را در کانال گوش میریزند و این قطره باعث تسکین درد گوش میشود. همچنین ریختن چند قطره روغن زیتون در گوش هیچ خطری ندارد ونسبتا می تواند مؤثر واقع شود.قبل از استفاده این روش برای کودکان با دکتر اطفال مشورت نمایید.

برای جلوگیری از سوختن پرده گوش ، اطمینان حاصل کنید که روغن گرم تر از دمای بدن نباشد ، برای انجام اینکار میتوانید از یک دماسنج استفاده نمایید.

4. حواس پرتی
اگر کودک دچار گوش درد شده است، بهترین کار این است که حواس و ذهن وی را درگیر کارهای دیگری نمایید. گذاشتن فیلم مورد علاقه کودک، رنگ آمیزی  یک کتاب جدید،  بازی با گوشی یا تبلت ،درست کردن غذاهای مورد علاقه، و یا پیدا کردن چیزهای دیگر برای آنها که نیاز به تمرکز بر روی آن کار داشته باشد.

این روش همچنین برای بزرگسالان هم اثرمی کند. ذهن خود را با یک کتاب خوب یا یک فیلم مورد علاقه درگیر نمایید این عامل باعث میشود گوش درد به خودی خود درمان شود.
5. جویدن آدامس
آدامس جویدن باعث می شود درد و فشار ناشی از جویدن گوش کم شود وبرای درمان کوش درد ناشی از ارتفاع ، به کودک خود شیشه شیر بدهید و یا اگر می فهمد به او بگویید که هرچقدر که می تواند آب دهان خود را قورت دهد.

6. درمان کایروپراکتیک 
اگر به فیزیوتراپ مراجعه نمایید، با انجام کایروپراکتیک شما میتوانید علت  درد گوش خود را پیدا نموده و درد را تسکین دهید. 

غذای آماده
در حالی که شواهد زیادی برای درمان های جایگزین برای گوش درد وجود ندارد، بسیاری از داروهای خانگی می تواند این درد را تسکین دهد.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران