سینوس کودکان به طور کامل تا اواخر سنین نوجوانی شکل نمی گیرد . اگر چه سینوس کوچکی بهنگام تولد در فک بالا (پشت گونه) و استخوان غربالی (بین چشم) وجود دارد. بر خلاف بزرگسالان، تشخیص سینوزیت در کودکان دشوار است زیرا این عارضه ممکن در اثر مشکلات دیگری همچون بیماری ویروسی و آلرژی ایجاد شده باشد .

چگونه می توان تشخیص داد که فرزندمان دچار سینوزیت شده است ؟ 


علائم زیر نشان دهنده عفونت سینوسی در کودکان می باشد :

  • سرماخوردگی که بیش از 10 تا 14 روز به طول بیانجامد ( گاهی اوقات همراه با تب درجه پایین )
  • ترشحات غلیظ زرد متمایل به سبز بینی
  • ترشحات پشت بینی (که گاهی اوقات  منجر به گلودرد، سرفه، بوی بد دهان، تهوع و یا استفراغ می شود)
  • سردرد ( معمولا در کودکان شش سال یا بزرگتر دیده می شود) 
  • تحریک پذیری یا خستگی
  • تورم اطراف چشم

خردسال ( به ویژه در سال های اولیه زندگی) بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های بینی، سینوس و گوش قرار دارند .

این مشکلات اغلب در اثر عفونت ویروسی (سرماخوردگی) ایجاد می شود و ممکن است با آلرژی نیز شدیدتر شود . با این حال، اگر بیماری کودکتان بیش از 7 تا 10 روز به طول انجامید ، امکان دارد نوعی عفونت سینوسی موجب این عارضه شده باشد .


می توان خطر ابتلا به عفونت های سینوسی کودکان را  با کاستن قرارگیری در معرض آلرژن های زیست محیطی شناخته شده و آلاینده (مانند دود سیگار و درمان بیماری ریفلاکس اسید معده) کاهش داد.

سینوزیت چگونه درمان می شود؟


سینوزیت حاد: 
اکثر کودکان خیلی خوب به  آنتی بیوتیک درمانی پاسخ می دهند . ممکن است برای تسکین موقتی گرفتگی بینی ، اسپری بینی و یا اسپری نمکی بینی نیز تجویز شود. قطره نمکی بینی یا اسپری ملایم می تواند در نازک شدن ترشحات و بهبود عملکرد غشای مخاطی  مفید و موثر واقع شود .


 به طور کلی ضد احتقان ها  و آنتی هیستامین های آزاد برای عفونت های تنفسی فوقانی ویروسی در کودکان موثر نیست، و نقش این گونه داروها برای درمان سینوزیت به خوبی مشخص نشده است. این داروها نباید در کودکان کمتر از دو سال مصرف شود .

اگر فرزندتان دچار سینوزیت حاد شده باشد ، علائم باید ظرف چندین روز پس از درمان های اولیه بهبود بیابند . حتی اگر فرزندتان در اولین هفته درمانی کاملا بهبود یافت ، مصرف آنتی بیوتیک ها نباید قطع شود و باید آنتی بیوتیک تجویز شده  تا آخرین دوز مصرف شود . اگر فرزندتان مبتلا به آلرژی یا سایر بیماری های تشدید کننده عفونت سینوسی باشد ، امکان دارد پزشک معالج برای درمان کودکتان تصمیم به اضافه کردن داروهای دیگری نماید  .
 
 

سینوزیت مزمن: 
اگر کودکتان به مدت حداقل 12 هفته دچار یک یا چندین علائم سینوزیت شده باشد امکان دارد فرزندتان به سینوزیت مزمن مبتلا شده باشد . اگر تعداد سینوزیت مزمن یا اپیزودهای عودکننده سینوزیت حاد در سال بیش از 4 تا 6 مرتبه باشد ، حتما باید به متخصص گوش و حلق وبینی مراجعه شود ، زیرا ممکن است متخصص گوش و حلق وبینی درمان دارویی یا جراحی سینوس ها را توصیه نماید.

 

پیشگیری از سینوزیت
بهترین روش جهت پیشگیری از سینوزیت شستشوی دست ها به طور منظم و عدم تماس با فرد مبتلا است .همچنین با انجام واکسیناسیون سالانه آنفلوانزا و پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا می توان تا حدی از سینوزیت جلوگیری کرد.
 

تخفیف لیزر تابستانی
بهترین مراکز لیزر کشور
نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران