کاهش سطح کلسترول خون و ایجاد محدوده‌ای ثابت و غیر متغیر برای آن میتواند به سلامت قلب شما کمک نماید و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته را کاهش دهد .

ولی ابتدا شما باید سطح کلسترول خونتان را بسنجید .

انجمن قلب آمریکا به همه بزرگسالان 20 سال به بالا توصیه میکند که سطح کلسترول خون خود و سایر فاکتورهای خطرزای مرتبط را هر 4 تا 6 سال چک کنند .

نتایج ازمایشات شما نشان دهنده میزان کلسترول به واحد میلی گرم در هر یک دسی لیتر در خون میباشند .کلسترول کلی و کلسترول خوب خون که با نام HD هم شناخته می‌شود ،یکی از چندین عاملی است که میتواند به پزشکتان در جهت پیش بینی طول عمر شما و یا ریسک 10 ساله ی ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته کمک نماید .

پزشکتان به منظور تعیین میزان تأثیر ناشی از کلسترول بر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به این موارد توجه میکند : سن و سابقه خانوادگی و سیگار کشیدن و فشار خون بالا .

 

کلسترول مطلق یا سرم

سطح کلسترول مطلق خون با این معادله حساب می‌شود :HDL+LDL+20 درصد سطح تری گلیسیرید

 

کلسترول بد خون یا LDL

سطح پایینی از این نوع کلسترول برای سلامت قلب مفید است ولی نمیتوان از این فاکتور به عنوان یک درمان کمکی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته استفاده نمود .سطح کلسترول بد خون برای بیمارانی که از استاتین مصرف میکنند ،نباید در محدوده خاصی قرار داشته باشد .یک رژیم غذایی سرشار از چربی های ترانس و اشباع شده میتواند سطح کلسترول بد خون را افزایش دهد .

 

کلسترول خوب خون یا HDL

هر چه سطح این نوع کلسترول بالاتر باشد ،بهتر است و سطح پایینی از آن هم شما در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار میدهد .معمولا افراد ی که تری گلیسیرید پایینی دارند،به کمبود کلسترول خون هم دچارند.فاکتورهای ژنتیکی ،دیابت نوع دو ،مصرف دخانیات ،اضافه وزن و عدم تحرک همه از جمله موارد مؤثر بر کاهش سطح کلسترول خوب خون میباشند .

 

تری گلیسیرید

تری گلیسیرید معمول ترین چربی موجود در بدن است.سطح نرمال تری گلیسیرید با توجه به سن و جنسیت با هم تفاوت دارند.اگر سطح تری گلیسیرید خون و کلسترول بد خون بالا باشد و سطح کلسترول خوب پایین باشد ،احتمال ابتلا به تصلب شرایین بیشتر خواهد شد -اختلالی که در آن مواد چربی مانند در دیواره شریانها انباشته می‌شوند و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش میدهد .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران