یکی از موثرترین راه های برای محافظت از خودمان و دیگران در مقابل بیماری ها بهداشت فردی مناسب می باشد. بخشی از بهداشت فردی شامل شستن دست ها و بدن می باشد. به علاوه مراقب باشیم به سمت دیگران عطسه یا سرفه نکنیم، اگر بیمار هستید تمام اشیائی را که لمس می کنید حتما تمیز کنید، دستمال کاغذی مورد استفاده خود را در سطل زباله قرار دهید و ز محافظ های بهداشتی، مانند دستکش و کاندوم، استفاده کنید و به این شکل خود را از خطر ابتلا به عفونت محافظت کنید. 
بهداشت فردی مانند حمام کردن، بیشتر وابسته به فرهنگی است که فرد در آن زندگی کرده و بزرگ شده است. در بعضی فرهنگ ها انتظار می رود فرد حداقل یک بار در روز دوش گرفته و از ضد عرق و یا خوشبو کننده استفاده کند، اما همه فرهنگ ها این عادت را در مردم خود ایجاد نمی کنند. 
بوی بدن 
عوامل مختلفی باعث بروز بوی بد بدن می شوند، از جمله: 
•    مواد شیمیایی موجود در عرق که توسط بدن ساخته می شوند و باعث جذب (یا دفع) دیگر افراد می شوند. 
•    دفع ضایعات از طریق پوست، مانند الکل متابولیزه 
•    لباس های نشسته، از جمله لباس های زیر و جوراب ها
شستن دست ها
اکثر عفونت ها، به ویژه سرماخوردگی و اسهال و استفراغ از طریق میکروب های موجود در دست های نشسته منتقل شده و وارد دهان می شوند. برخی عفونت ها نیز از طریق ماس دست های آلوده دیگران به غذایی که ما میخوریم به بدن ما منتقل می شود. دست ها تا مچ و کمی بالاتر باید با آب و صابون شسته شوند و در صورت لزوم زیر ناخن ها نیز با استفاده از برس های مخصوص تمیز شوند. به علاوه دست ها را با پارچه یا حوله تمیز خشک کنید. حتما دست های خود را در هر یک از موارد زیر بشویید: 
•    پس از دستشویی رفتن 
•    قبل از خوردن یا پختن غذا 
•    پس از دست زدن به سگ یا دیگر حیوانات
•    پس از تماس با فرد بیمار یا کسی که به سرماخوردگی مبتلاست. 
بهداشت فردی خانم ها 
واژن قادر است خود را تمیز کند و نیاز به مراقبت خاصی نیست، البته قسمت خارجی واژن باید به خوبی شسته شود. هیچ چیز سختی را وارد واژن نکنید، زیرا پوست ظریف این قسمت به راحتی آسیب می بیند. در ادامه پیشنهادات و توصیه های بهداشتی به خانم ها می شود: 
•    قاعدگی – بدن خود و از جمله ناحیه تناسلی را مانند همیشه تمیز بشویید. پد بهداشتی خود را به طور منظم تعویض کنید، حداقل 4 تا 5 مرتبه در روز. بلافاصله دست های خود را پس از تعویض پد بهداشتی بشویید. 
•    التهاب مثانه – این مشکل نوعی عفونت در مثانه است و یک بیماری رایج در بین خانم های جوان و فعال جنسی می باشد. دفع ادرار پس از مقاربت جنسی می تواند باعث از بین رفتن باکتری هایی شود که منجر به بروز این التهاب می شوند. 
•    برفک – برخی صابون ها و مواد شوینده باعث تحریک پوست واژن شده و احتمال بروز برفک های عفونی را بیشتر می کنند. بسیاری از خانم ها پس از مصرف آنتی بیوتیک ها مبتلا به این برفک ها می شوند. بهتر است از صابون های ملایم و دستمال های بدون عطر استفاده کنید. از پوشیدن لباس های زیر تنگ با الیاف مصنوعی اجتناب کنید. لباس های زیر پنبه ای استفاده کنید و به طور منظم نیز آن را تعویض کنید. روش های درمانی برای بهبود عفونت و برفک وجود دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 
بهداشت فردی آقایان 
ترشحاتی موسوم به سمگما (smegma) در زیر پوست ختنه گاه مردانی که ختنه نشده اند ساخته می شود. این ترشحات باید خارج شوند، زیرا خطر عفونت های وحشتناکی را در پی دارند. 
بوی بد دهان 
بهداشت دهان و دندان عبارت است از مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان و دهان شویه. عواملی مانند بیماری های دندان ها، لثه ها و دهان و عفونت های دهانی باعث بوی بد دهان می شوند. اکثر افراد صبح ها پس از بیدار شدن بوی بدی در دهان خود احساس می کنند که به این علت است که بزاق در زمان خواب ساخته نمی شود. برخی غذاها که باعث بوی بد دهان می شوند عبارتند از سیر و پیاز. استفاده از اسپری های خوشبو کننده دهان، دهان شویه و جویدن آدامس های خنک کننده به طور موقتی بوی دهان را برطرف می کنند، اما اگر عامل این بو وجود بیماری در دهان باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 
بهداشت مسافرت 
در صورت سفر به خارج از کشور، اگر نسبت به بهداشت آب مقصد مطمئن نیستید، بهتر است آب تمیز همراه خود داشته باشید. از آبهای موجود در بطری ها استفاده کنید، به هیچ عنوان از آب لوله حتی برای تمیز کزدن دندان هایتان استفاده نکنید، زمانی که دست هایتان را می شویید مطمئن شوید کاملا خشک شده اند، میوه ها و سبزیجات خود رادر آب آلوده نشویید، اگر منبع دیگری برای آب ندارید قبل از استفاده آب را بجوشانید و قبل از استفاده از هر گونه ظرف مطمئن شوید که کاملا خشک باشند. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران