هیچ کس دوست ندارد که بشنوند دهانش بوی بد می دهد ، اما بدتر از آن این است که ندانید دهانتان بوی بد می دهد.
بوی بد دهان می تواند برای کسانیکه در اطراف شما هستند آزار دهنده و شرم آور باشد. برخی از افراد نمی دانند که نفسشان بوی بد می دهد ودیگران هم  می ترسند به آنها بگویند دهانتان بوی بد می دهد. بدیهی است که بوی بد دهان می تواند روابط را تخریب کند .
خوشبختانه این مشکل براحتی برطرف می شود، از جمله رعایت بهداشت دهان و دندان ، مراجعه منظم به دندانپزشک و امتناع از استفاده برخی داروها و رژیم غذایی  که می تواند باعث بوی بد تنفس گردد.


آیا دهانتان بوی بد می دهد؟


بوی بد دهان اغلب توسط تجمع باکتری ها در دهان بوجو می آید که اغلب باعث التهاب و بوی بد یا گازهایی مانند گوگرد میشود.
بهترین راه برای اینکه متوجه شویم دهانمان بوی بد میدهد این است که از اعضای خانواده و یا یک دوست مورد اعتماد بپرسیم که آیا دهانمان بوی بد می دهد ؟ 
راه دیگری هم برای پی بردن به  بوی بد دهان وجود دارد. ممکن است در نگاه اول کمی بد به نظر برسد ، اما با بو کردن نخ دندان  پس از استفاده می توان فهمید که آیا دهانتان بوی بد می دهد یا نه.
اگر نخ دندانتان بوی بد میداد و یا بر روی آن خون وجود داشت، شما دچار این عارضه شده اید وباید آنرا درمان نمایید.


چه عواملی باعث بوی بد دهان می شود؟


هیچ آماری مبنی بر اینکه چه عواملی باعث بوی بد دهان میشود،  وجود ندارد. اما مطالعات نشان می دهد که حدود 80 درصد از بوی بد دهان در نتیجه عفونت دهانی می یاشد. به عنوان مثال، بیماری های لثه  و دندان  ، لوزه ، پرکردن دندان و تمیز نکردن دندان مصنوعی .
چندین بیماری داخلی نیز می تواند باعث بوی بد دهان گردد ،ازجمله  بیماری های کبدی، عفونت دستگاه تنفسی، رفلکس اسید معده ، ترشحات پشت بینی و برونشیت مزمن.


چه زمانی به دندانپزشک مراجعه نماییم؟


هر شش ماه یکبار و یا حداقل یک بار در سال به دندانپزشک مراجعه نمایید.رعایت بهداشت دهان و دندان نیز کلید مبارزه با بوی بد دهان است. 
شما باید بعد از مصرف هر وعده غذایی و برای کمک به کاهش باکتری که باعث بوی بد در دهان می شود مسواک و نخ بزنید . 
برخی دهان شویه ها و یا شستشو دهنده های دهان می تواند به جلوگیری از پوسیدگی و کاهش پلاک باکتری  کمک کند و  با بوی بد دهان مبارزه نماید. 


مراقب آنچه می خورید ، باشید!


آنچه که می خورید نسبت به بازدم شما تاثیر می گذارد. دلیلش این است که بهنگام هضم مواد غذایی ، آنها توسط جریان خون جذب  بدن می شوند و سپس توسط ریه های شما بهنگام تنفس خارج می شوند.
از  یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی نمایید و وعده های غذاییتان را به طور منظم مصرف نمایید. رژیم های غذایی خاص مانند روزه و رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات می تواند باعث بوی بد دهان گردد.

در وعده های غذایی خود از هویج خام، کرفس، و یا برش های سیب استفاده نمایید .از خوردن سیر، پیاز و برخی غذاهای تند اجتناب کنید .

 
شش راه موثر در رفع بوی بد دهان


استفاده از اب فراوان (هیدراته) :اگر شما نمی توانید دندان های خود را بعد از خوردن غذا مسواک بزنید، مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب می تواند به سرعت فرایند تمیز کردن باکتری های مضر کمک کند.حتی نوشیدن شیر می تواند به گندزدایی کردن برخی بوهای بد دهان کمک نماید .از مصرف نوشیدنی های شیرین اجتناب نمایید.


اجتناب از مصرف بیش از حد قهوه: نوشیدن قهوه بسیار دلپذیر است ، اما بوی تلخ قهوه به  پشت زبان نفوذ میکند و باعث بوی بد دهان می گردد.به جای استفاده از قهوه از چای گیاهی و یا سبز استفاده نمایید.


اجتناب از استعمال دخانیات و یا سایر محصولات توتون و تنباکو:استعمال دخانیات بروی تنفس افراد تاثیربسزایی میگذارد و باعث بوی بد دهان می گرددد. 


کاهش مصرف الکل: الکل می تواند باعث خشکی دهان شود. مصرف بیش از حد آبجو، شراب و مشروبات الکلی می تواند باعث بوی بد نفس تا هشت الی 10 ساعت پس از پایان نوشیدن الکل شود .


جوییدن آدامس بدون قند: انجام این کار 20 دقیقه بعد از غذا می تواند به جریان بزاق کمک کند و بوی بد دهان را ازبین ببرد.


استفاده از خوشبوکننده های دهان : استفاده از خوشبوکننده های بدون قند برای برطرف نمودن سریع بوی بد دهان مفید هستند. 
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران