همانطور که در مقاله قبلی گفته شد ؛

نارسایی حاد کبدی زمانی رخ می دهد که  کبد به سرعت توانایی عملکرد خود را از دست بدهد. این عارضه ، همچنین به عنوان نارسایی کبدی برق آسا شناخته شده است، این بیماری باعث بروز عوارض جدی، از جمله خونریزی بیش از حد و افزایش فشار در مغز میشود. برخی علل نارسایی حاد کبدی با درمان برطرف می شود. اما در بسیاری موارد، پیوند کبد  تنها راه درمان نارسایی حاد کبدی است.در بسیاری از موارد، درمان نارسایی کبد شامل کاهش عوارض آن و مهلت دادن به کبد برای بهبودی است .


درمان نارسایی حاد کبد :

داروها برطرف کننده  مسمومیت 
 نارسایی حاد کبدی در اثر مصرف مقادیرزیاد استامینوفن یا مسمومیت قارچی توسط داروهایی درمان می شود که اثرات سموم را در بدن خنثی می کنند 


پیوند کبد 
در بسیاری موارد ، نارسایی حاد کبد قابل درمان نیست . لذا پزشک جراح ، کبد آسیب دیده را از بدن بیمار خارج می کند و به جای آن ، یک کبد سالم قرار می دهد .


درمان عوارض نارسایی حاد کبد
دکتر متخصص سعی میکند علائم بیماری را کنترل کند و از بروزعوارض آن پیشگیری نماید . این مراقبت ها عبارتند از :


برطرف کردن تجمع مایعات در مغز 
 ادم مغزی باعث افزایش فشار در مغز می شود. برخی داروها می تواند برای کاهش تولید مایعات در مغز توسط پزشک تجویز می شوند.


غربالگری برای عفونت
هرچند وقتت یکبار ، آزمایش خون و ادرار برای تشخیص عفونت های بدن توسط پزشک انجام می شود . اگر بیمار دچار عفونت باشد ، پزشک داروهای درمان کننده عفونت را تجویز خواهد کرد.


جلوگیری از خونریزی شدید
 نارسایی حاد کبدی باعث خونریزی زیادی از زخم های گوارشی می گردد . لذا پزشک متخصص ، داروهای لازم را برای کاهش خطر خونریزی تجویز می کند . اگر بیمار در اثر خونریزی داخلی ، خون زیادی از دست بدهد ، نیاز به تزریق خون خواهد داشت .

 

تشیخص نارسایی حاد کبدی
آزمایشات و روش های مورد استفاده برای تشخیص نارسایی حاد کبدی عبارتند از:

آزمایش خون :
آزمایش خون برای تعیین میزان کارایی وعملکرد کبد انجام می شود . آزمایش  زمان پروترومبین،  مدت لخته شدن خون را اندازه گیری می کند . در نارسایی حاد کبدی، خون نمی تواند  به سرعت لخته شود.


آزمایشات تصویربرداری:
دکتر ممکن است آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی که میزان آسیب کبدی را نشان می دهد و به تشخیص علت بیماری کمک می کند را توصیه نماید . 


بررسی بافت کبد:
دکتر ممکن است برای تکمیل تشخیص از بافت کبد بیوپسی کند.
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران