آیا شما هم استرس و اضطراب دارید؟ فشارهای زندگی و استرس می تواند درمشکلات فیزیکی ازجمله پایین بودن سطح تستوسترون نقش داشته باشد. مقاله زیردرمورد مدیریت استرس و تستوسترون پایین است. 

حتما اطلاع دارید که استرس برای سلامتی افراد مضراست اما آنچه که ممکن است ندانید این است که استرس می تواند برروی هورمونها بخصوص هورمون تستوسترون اثرگذارباشد. هورمون تستوسترون برروی ویژگیهای مردانه ازجمله توده عضلانی، موی بدن و تن صدا اثردارد. 

برطبق اظهارات دکترآدام رامین اورولوژیست و رئیس بخش پزشکی سرطان اورولوژی دانشگاه لوس آنجلس استرس قادراست با پایین آوردن سطح تستوسترون مانند یک چرخه معیوب عمل کند یعنی پایین آمدن  سطح تستوسترون دوباره منجربه بالا رفتن استرس می شود که باعث می شود میزان تستوسترون بازهم پایین بیاید.

بعضی ازعوارض جانبی استرس مانند کم خوابی و نداشتن انگیزه برای ورزش کردن می تواند سطح تستوسترون را به پایین ترازحد نرمال برساند.
ازطرف دیگر، کنترل استرس می تواند به بهبود علائم تستوسترون پایین کم کند. به گفته یکی ازپزشکان اورولوژیست مرکز پزشکی اوهایو کاهش استرس به بهبود عملکرد جنسی، کاهش دمدمی بودن و راحت خوابیدن مردان کمک می کند.

ارتباط دقیق فیزیولوژیکی بین استرس و تستوسترون پایین هنوزشناخته نیست اما ما فکرمی کنیم مغزبعضی ازافراد درپاسخ به استرس مواد شیمیایی ترشح می کند که ازآنجا به قسمتی ازمغزکه کارکنترل تستوسترون را برعهده دارد، منتقل می شود.

استرس وتستوسترون نه تنها ازنظر فیزیولوژیکی با هم ادغام شده اند بلکه برخی از علائم آنها هم بهم شبیه است که شایعترین آنها احساس تنبلی و خستگی است یعنی همان تعبیری که بعضی ازمردان ازخود دارند و می گویند من پیرو چاق هستم. دیگرعلائم مشترک میان استرس وتستوسترون پایین عبارتند ازافسردگی، ازدست دادن میل جنسی و اختلال درنعوظ

نحوه برخورد با استرس وتستوسترون پایین

مردان درهرسنی ممکن است با این مشکل روبرو شوند اما خطربیشتربرای آقایانی است که سن بیشتر، اضافه وزن و استرس زیاد دارند.

 دراین حال فردی که مشکوک به تستوسترون پایین است چه باید بکند؟

نزد پزشک خود بروید . اوممکن است شما را نزد اورولوژیست و یا متخصص غدد بفرستد. پزشک پس ازبررسی نشانه ها ممکن است با یک آزمایش خون سطح هورمون شما را بررسی کند.
با انجام یک آزمایش خون دیگر ممکن است هورمون های پیش ساز تستوسترون ازجمله پرولاکتین، هورمون جسم زرد، هورمون محرک فولیکول و هورمون تیروئید را چک کرد. اگرسطح هورمون ها نرمال باشد شما سالم هستید وعلائمی که دارید می تواند مربوط به استرس باشد.

اگرسطح تستوسترون پایین بود برای بهبود یافتن باید سبک زندگی خود را عوض کنید. شیوه های زیر را امتحان کنید:

  • کم کردن وزن  چربی بدن استروژن می سازد که می تواند به پایین آمدن سطح تستوسترون منجرشود. استرس باعث می شود که مردان تمایل به خوردن غذاهای چرب و چاق کننده و تمایل کمی به ورزش کردن داشته باشند. هنگامی که وزن کم می کنید مراحل برعکس شده و میزان تستوسترون بالا می رود.
  • به اندازه کافی بخوابید. مردانی که استرس دارند دچارکمبود خواب می شوند و کمبود خواب می تواند به کاهش هورمون تستوسترون منجرشود. توصیه شده که بزرگسالان درسنین 26 تا 64 سال هفت تا نه ساعت و افراد بالای 65 سال هفت تا هشت ساعت خواب شبانه داشته باشند.
  • تغییررژیم غذایی  برای بالارفتن تستوسترون ازرژیم کم چربی و پروتئین بالا استفاده کنید. همچنین ازخوردن بعضی ازغذاها مانند قندهای تصفیه شده، نمک، چربی اشباع شده و ترانس که می تواند تری گلیسیرید، کلسترول و اسیدهای چرب را افزایش دهد اجتناب کنید.
  • ورزش  ورزش منظم قلبی- عروقی موجب آزاد شدن آندروفین می شود که می تواند استرس را کاهش داده و تستوسترون را افزایش دهد. انجام ورزشهای قلبی- عروقی مانند دویدن، شنا، و دوچرخه سواری سه تا چهارباردرهفته لازم است. همچنین انجام تمرینات قدرتی وعضله سازی به افزایش سطح تستوسترون کمک می کند.
  • تنفس عمیق  شما با انجام یک تکنیک ساده تنفسی می توانید استرس خود را کاهش دهید. یک نفس عمیق ازطریق بینی بگیرید و تا شکم ببرید چند ثانیه نگهدارید و بعد بازدم کنید. تکراراین تنفس به ذهن و بدن شما آرامش می دهد.
  • برای خودتان وقت بگذارید. یک ساعت درروز را صرف خودتان کنید. هرچه که دوست دارید! ورزش، ماساژ، پیاده روی موسیقی و یا یوگا. این زمانی است برای تجدید قوای شما!
  • درمان جایگزین با تستوسترون  درمان با تستوسترون می تواند هورمون شما را به سطح نرمال برساند و نشانه های تستوسترون پایین را ازمیان ببرد. با این حال برای همه مفید نیست و ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. ازجمله خطرافزایش ابتلا به حملات قلبی، لخته شدن خون و سکته مغزی

قبل ازدرمان با تستوسترون حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران