این شکل از ذات الریه عفونی می تواند زندگی را تهدید کند ، در واقع پنومونی راه رفتن از خطرناک ترین نوع این عارضه محسوب می شود . 

در این مقاله به برخی اطلاعات در مورد اینکه چه چیزی باعث این بیماری شده است ، چگونگی گسترش بیماری ، و آنچه باید برای پیشگیری از این عارضه انجام داده شود ، می پردازیم .

پنومونی راه رفتن چیست ؟

پنومونی راه رفتن  یک اصطلاح غیر پزشکی برای توصیف نوعی ذات الریه خفیف است. این بیماری همچنین پنومونی آتیپیک نامیده می شود زیرا این بیماری متفاوت تر از موارد جدی تر ذات الریه ناشی از باکتری معمولی است.

پنومونی نوعی بیماری ریوی است که اغلب در نتیجه یک عفونت ریوی رخ می دهد . عواملی که منجر به پنومونی میشوند ، عبارتند از :

 • باکتری ها مانند مایکوپلاسما
 • ویروس ها
 • قارچ ها
 • دیگر عوامل عفونی
 • مواد شیمیایی
 • مواد غذایی استنشاقی

پنومونی راه رفتن اغلب در اثر عفونت ریوی میکروارگانیسم باکتریایی به نام مایکوپلاسما پنومونیه ایجاد می شود .

افرادی که مبتلا به پنومونی راه رفتن می شوند  به ندرت نیاز به بستری دارند .حتی در برخی موارد حتی ممکن است به طور منظم  به محل کار خود بروند و با دیگران تعامل داشته باشند ، فقط ممکن است علائم  سرماخوردگی در این افراد دیده شود.

چگونه به پنومونی راه رفتن مبتلا می شویم و این بیماری چگونه گسترش می یابد ؟

هر کسی در هر سنی مممکن است دچار پنومونی راه رفتن شود  است. پنومونی راه رفتن مایکوپلاسما در کودکان سن مدرسه ، سربازان، و افراد زیر 40 سال شایع تر است .

کسانی که در مکان های شلوغ مانند مدارس، پناهگاه های بی خانمان و زندان به سر می برند و یا در این اماکن کار می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این  بیماری قرار دارند . پنومونی  راه رفتن مسری است و بهنگام تماس با افراد مبتلا به این بیماری و از طریق عطسه و یا سرفه منتقل می شود .

ابتلا به پنومونی راه رفتن در اواخر تابستان و پاییز شایع تر است. اما عفونت می تواند با هیچ الگوی خاصی در طول سال رخ دهد. و به دلیل مسری بودن بیماری به آرامی گسترش یابد. دوره انتفال در بسیاری از موارد  کمتر از 10 روز است . 

علائم پنومونی راه رفتن چیست ؟

به طور کلی علائم پنومونی راه رفتن 15 تا 25 روز پس از قرار گرفتن در معرض مایکوپلاسما و به آرامی در طی یک دوره دو تا چهار روزه بروز می کند . علائم این بیماری عبارتند از :

 • سرفه 
 • علائم شبیه سرماخوردگی خفیف مانند تب و لرز
 • گلو درد
 • سردرد
 • خستگی
 • باقی ماندن ضعف طولانی مدت پس از بهبود سایرعلائم 

در برخی افراد مبتلا به پنومونی راه رفتن  نیز ممکن است عفونت گوش، کم خونی، یا بثورات پوستی  دیده شود.

نحوه ی درمان پنومونی راه رفتن  چیست ؟

به طور کلی پنومونی راه رفتن با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. اغلب عفونت های خفیف درمان نمی شوند زیرا آنها کم کم و به خودی خود برطرف می شوند . با شروع درمان ، بیشتر افراد در عرض چند روز بهبودی خود را بدست می آورند .

بسیاری از داروهای بدون نسخه ای که برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا استفاده می شود ممکن است برای درمان علائم پنومونی راه رفتن موثر نباشد. بهتر است قبل از مصرف دارو با دکترتان در این مورد صحبت و مشورت کنید . 

نحوه ی پیشگیری از پنومونی راه رفتن چیست ؟

هیچ واکسنی برای درمان عفونت مایکوپلاسما وجود ندارد ،  بنابراین هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. برای کاهش شانس ابتلا به پنومونی راه رفتن می توانید راه کارهای زیر را انجام دهید :

ورزش، رعایت یک رژیم غذایی متعادل و خواب کافی ؛  ورزش، استراحت و تغذیه مناسب نقش مهمی در سلامت بدن دارد . یک بدن سالم بهتر می تواند در برابر عفونت مقاومت کند .
شستن دست ها به طور مرتب ؛ شستن دست ها یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از گسترش میکروب است.
عدم استعمال دخانیات ؛ سیگار کشیدن باعث آسیب به ریه ها می شود و در نتیجه ریه های آسیب دیده بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند.
پوشاندن دهان هنگام سرفه یا عطسه ؛ سرفه و عطسه از اصلی ترین عامل گسترش عفونت هستند.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران