10 نکته درباره مشکلات نوزادان درهنگام تولد

1-   آیا می دانید نقصهای مادرزادی شایع چه هستند؟

ازهر33 نوزاد که درایالات متحده بدنیا می آید، یکی مبتلا به نقصهای مادرزادی است و نسبت مرگ و میردراین نوزادان 1 به 5 می باشد. درمورد بسیاری ازاین نوزدان هیچگونه سابقه خانوادگی وجود ندارد.

2 - آیا می دانیدکه یک زن باید درتمام طول عمرخود و ازنوجوانی اسید فولیک مصرف کند؟

مصرف روزانه اسید فولیک کمک می کند تا مغز و ستون فقرات نوزاد درماه اول بارداری رشد کند و این درحالی است که ممکن است هنوز یک زن نداند که بارداراست.

3-   آیا می دانید که بسیاری از نقصهای مادرزادی پس ازترک بیمارستان تشخیص داده می شوند؟

بعضی ازنقصهای مادرزادی بلافاصله پس ازتولد تشخیص داده نمی شوند. یک نقص مادرزادی می تواند بر ظاهر و یا عملکرد بدن تأثیرداشته باشد. برخی ازنقصهای مادرزادی مانند شکاف کام یا اسپینا بیفیدا به راحتی قابل دیدن است. سایرنقصها ازجمله نقص قلب قابل مشاهده نیست.

4 - آیا می دانید که برخی از نقصهای مادرزادی قبل ازتولد قابل تشخیص هستند؟

انجام آزمایشاتی مانند سونوگرافی و آمنیوسنتز می توانند نقصهایی ازقبیل اسپینا بیفیدا، نقص قلبی، یا سندرم داون را پیش ازبدنیا آمدن جنین تشخیص دهد. مراقبت های دوران بارداری و غربالگری ازنظرتشخیص زود هنگام بسیارمهم است و این فرصت را به خانواده ها می دهد تا امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی داشته باشند.

5- آیا می دانید که نقصهای مادرزادی تا حد زیادی هزینه های خانوادگی را بالا می برد؟

هزینه های اقامت دربیمارستان این نوزادان هرچند که کمکهای دولتی را نیز به همراه داشته باشد اما بازهم فشارمالی سنگینی برای خانواده است.

6- آیا می دانید که نقصهای مادرزادی دراثرعوامل متععدی بوجود می آیند و ژنیک تنها عامل آن نیست؟

علت بیشتر نقصهای مادرزادی ناشناخته است. مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، مصرف برخی ازداروها و قرارگرفتن درمعرض مواد شیمیایی و ابتلا به بیماریهای عفونی دردوران بارداری با نقصهای هنگام تولد درارتباط است. محققان درحال مطالعه نقش عوامل ژنتیک در نقص های هنگام تولد هستند.

7- آیا می دانید که ازبرخی نقصهای هنگام تولد می توان جلوگیری کرد؟

یک زن برای جلوگیری از نقصهای مادرزادی نوزاد خود می تواند گامهای مهمی قبل و درطول بارداری بردارد. بطورمثال مصرف اسید فولیک، مراجعه بطورمنظم برای انجام معاینات ، اطلاع از سابقه پزشکی مانند بیماری دیابت و تحت کنترل قراردادن آن، آزمایشات لازم برای بیماریهای عفونی، انجام واکسیناسیون، عدم استفاده از سیگار، الکل و مواد مخدر

8- آیا می دانید راههایی وجود دارد که زن بارداربتواند جنین خود را ازابتلا به بیماریهای عفونی دورنگه دارد؟

بهترین راه برای جلوگیری ازعفونت جنین شستن دستها است. بخصوص پس از دستشویی، تماس با گوشت خام، تخم مرغ، سبزیجات نشسته، دست زدن به حیوانات خانگی، باغبانی و یا مراقبت از بچه های کوچک.

9- آیا می دانید نوشیدن الکل حتی به مقدارکم برای جنین خطردارد؟

بیماریی به نام اختلالات طیف الکل جنین وجود دارد (FASDs) که درمورد جنینی که مادرش درطول بارداری الکل مصرف می کرده ، پیش می آید. این اثرات ممکن است مشکلات جسمی، رفتاری یا یادگیری برای نوزاد به همراه داشته باشد. اگرمادردرطول بارداری الکل مصرف نکند، اختلالات جنین الکلی 100% قابل پیشگیری هستند.

10- آیا می دانید که جنین درمعرض خطرات دنیای بیرون قراردارد؟

منبع اتصال جنین به مادر، جفت است که البته خیلی قابل اطمینان نیست. هنگامی که مادرسیگارمی کشد یا الکل مصرف می کند و یا به بیماری عفونی مبتلا می شود، جنین خود را نیزدرمعرض این خطرات قرارمی دهد. عادات سالم مانند مصرف اسید فولیک و خوردن غذاهای مقوی این اطمینان را به مادرمی دهد که نوزاد سالمی بدنیا خواهد آورد. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران