منوی اصلی

آزمون اختلال استرسی پس از ضایعه روانی

6 سوال
اختلال استرسی پس از ضایعه روانی، اختلال تنش‌ زای پس از رویداد یا استرس پس از سانحه (به انگلیسی: Posttraumatic stress disorder) (به صورت مخفف: PTSD)، نشانگان یا سندرمی است که پس از مشاهده، تجربهٔ مستقیم یا شنیدن یک عامل استرس‌زا و آسیب‌زای شدید روی می‌دهد که می‌تواند به مرگ واقعی یا تهدید به مرگ یا وقوع یک سانحهٔ جدی منجر شود. بیمار نسبت به این تجربه‌ها احساس ترس و درماندگی می‌کند، اغلب رفتارهای آشفته و حاکی از بیقراری بروز می‌دهد و مدام تلاش می‌کند از یادآوری رویداد و سانحه اجتناب کند. برخي از اين حوادث عبارتند از سوءاستفاده جنسی، تصادف، سوانح طبیعی مانند زلزله، جنگ و ... اين آزمون جهت بررسي و غربالگري اختلال استرسی پس از ضایعه روانی (PTSD) در افراد طراحي شده است. پاسخگويي به سوالات اين آزمون، كمتر از يك دقيقه بطول خواهد انجاميد. در پايان شرح مختصري از امتياز كسب شده تان را ارائه خواهيم داد. در اين آزمون، فهرستي از مشكلات و شكاياتي فراهم شده است كه گاهي اوقات افراد در پاسخ به يك تجربه استرس زا دارند. لطفا هر يك از گزينه ها را با دقت مطالعه كرده و شدت وقوع آنها را در يك ماه گذشته تعيين كنيد.

1- آيا خاطرات، افكار يا تصاوير ناراحت كننده يك تجربه تلخ و استرس زا مربوط به گذشته، مدام برايتان تكرار ميشود؟

2- آيا هنگاميكه يك تجربه تلخ و استرس زا مربوط به گذشته را به خاطر مي آوريد، بسيار ناراحت و غمگين ميشويد؟

3- آيا به دليل اينكه خاطرات يك تجربه تلخ و استرس زا مربوط به گذشته برايتان تداعي نشود، از انجام برخي فعاليت ها يا قرار گرفتن در موقعيتي خاص اجتناب ميكنيد؟

4- آيا از ديگران فاصله ميگيريد، يا احساس ميكنيد ديگران از شما فاصله ميگيرند؟

5- آيا احساس خشم و عصبانيت ميكنيد؟

6- آيا در تمركز كردن دچار مشكل ميشويد؟

گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه

دهان و دندان

دهان و دندان

دهان و دندان

پوست، مو و ناخن

پوست، مو و ناخن

پوست، مو و ناخن

روانپزشکی و روانشناسی

روانپزشکی و روانشناسی

روانپزشکی و روانشناسی

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه