منوی اصلی

تست روانشناسی رضایت شغلی

25 سوال
رضایت شغلی (Job satisfaction) به واکنش‌های شناختی، عاطفی و سنجشی افراد، نسبت به شغلشان اطلاق می‌گردد. عوامل مهم در رضایت شغلی شامل دو گروه عوامل می‌باشند که توسط زنجیره‌ای از پژوهش‌های مختلف مشخص شده‌اند. یک گروه شامل عوامل سازمانی و گروه دیگر شامل عوامل شخصیتی می‌باشد. از عوامل سازمانی می‌توان به سیستم پاداش، کیفیت شخصی پایگاه و ارشدیت، عزت نفس بالا، خوش بین بودن، رضایت از زندگی و عوامل ژنتیکی اشاره کرد. عواملی که بر رضایت‌مندی شغلی تأثیر می‌گذارند را می‌توان به عوامل درونی و عوامل بیرونی تقسیم نمود. عوامل بیرونی به نوبه خود شرایط کاری و مناسبات بین شخصی در کار تقسیم می‌شود. از نتایج دیگر رضایت‌مندی شغلی می‌توان رضایت‌مندی کلی از زندگی، سازگاری عاطفی و غیبت از کار را نام برد. از آنجایی که رضایت‌مندی شغلی می‌تواند منبع فشار باشد و فشار موجب بیماری‌های متعدد جسمی می‌شود، این پیوند منطقی می‌نماید. رضایت شغلی نشان دهنده حدّی است که افراد از شغل خود راضی هستند و آن را دوست می‌دارند. برخی افراد از کار خود لذت می‌برند و آن را به عنوان محور اصلی زندگی خود تلقی می‌نمایند و برخی از کار خود متنفرند و فقط به خاطر این که مجبورند، آن را انجام می‌دهند. مفهوم رضایت شغلی بیانگر احساسات و نگرش‌های مثبتی است که شخص نسبت به شغلش دارد. وقتی گفته می‌شود که کسی از رضایت شغلی سطح بالایی برخوردار است؛ یعنی به طور کلی، شغلش را دوست می‌دارد، برای آن ارزش زیادی قائل است و به گونه‌ای مثبت به آن می‌نگرد و در مجموع، از احساس خوب و مطلوبی نسبت به آن برخوردار می‌باشد. با شرکت در این آزمون میتوانید میزان رضایت شغلی خود را بسنجید.

۲. هر چند وقت یک‌بار در کنار افراد خانواده و دوستان از اداره یا شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، شکایت می‌کنید؟

۴. آیا وقتی از محیط کار خارج می‌شوید باز هم درباره شغل تان با دیگران حرف می‌زنید؟

۱۳. فکر می‌کنید تمرین زیاد شما را به کمال می‌رساند؟ هیچ‌کس کامل نیست.

۱۵. دوست دارید با کدام‌یک از این شخصیت‌ها دست بدهید و با آنها هم کلام شوید؟

۱۶. انگیزه‌های کاری‌تان را از کجا به دست می‌آورید؟

۱۷. در صورتی‌که استعداد خاصی دارید، دل‌تان می‌خواهد این استعداد را برای چه کاری صرف کنید؟

۲۰. تاکنون پیش آمده که سرگرمی‌های‌تان با کار روزانه تداخل پیدا کند؟

۲۲. فرض کنید کار جدیدی پیدا کرده‌اید و یک موسسه آموزشی برای شما تبلیغ می‌کند که در دوره‌های مربوط به کار جدیدتان ثبت نام کنید. چه واکنشی نشان می‌دهید؟

گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه

دهان و دندان

دهان و دندان

دهان و دندان

پوست، مو و ناخن

پوست، مو و ناخن

پوست، مو و ناخن

روانپزشکی و روانشناسی

روانپزشکی و روانشناسی

روانپزشکی و روانشناسی

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه