شواهدی دال بر اینکه  استرس زندگی مدرن و یا یک رژیم غذایی فست فودی باعث زخم در معده و روده کوچک  میشود ، وجود ندارد، اما با این وجود این بیماری در حال حاضر در جامعه ما بسیار شایع است. حدود یک نفر از هر 10 نفر از سوزش معده، درد شکم ناشی از زخم گوارشی (معده ) رنج می برند.

 زخمهای پپتیک، حفرهها یا سوراخ هایی در پوشش محافظ دوازدهه (قسمت فوقانی روده کوچک) و معده ایجاد می کنند. زخم اثنی عشر شایع تر از زخم معده است. زخم مری نسبتا نادر است  و اغلب در نتیجه مصرف داروهایی، مانند آنتی بیوتیک های خاص و یا ضد التهابها، و سوء مصرف الکل رخ می دهد.

زخم در نتیجه استرس،سابقه ژنتیکی در ترشح بیش از حد اسید معده، سبک زندگی ضعیف (از جمله غذاهای چرب، الکل، کافئین، و توتون و تنباکو) تشکیل می شود. تأثیرات تجمع اسید معده به فرسایش پوشش محافظ معده، دوازدهه، یا مری کمک می کند.

در حالی که ترشح بیش از حد اسید معده قطعا نقش مهمی در پیشرفت زخم معده ایفا می کند، یک کارشناس تغذیه بر این باور است که عفونت باکتریایی علت اصلی زخم های گوارشی است. در واقع پژوهش های انجام شده ، نشان داده است که باکتری هلیکوباکتر پیلوری در حال حاضر در بیش از 90درصد از زخم اثنی عشر و حدود 80 درصد از زخم معده دخیل بوده است. 

عوامل دیگری نیزدر شکل گیری زخم معده موثرند. استفاده بیش از حد ازمسکن ها (مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن )، استفاده بیش از حد الکل، استرس روانی، و استعمال دخانیات زخم  معده را تشدید میکند، به خصوص در افراد با عفونت هلیکوباکتر پیلوری.

در دیگر مطالعات نشان داده شده است  که ابتلا به زخم معده در افراد سالمند بیشتر مشاهده می شود  و این ممکن است به دلیل شایع بودن تورم مفاصل در افراد سالمند باشد .از دیگر عوامل موثر پیشرفت سن پیلور (دریچه بین معده و دوازدهه)میباشد که اجازه می دهد تا صفراوی اضافی (یک ترکیب تولید شده در کبد برای کمک در هضم) به معده نفوذ کند و لایه پوشاننده معده ساییده شود.

بدون هیچ دلیل شناخته شده ای،زخم معده سرطانی در افراد با گروه خونی A شایع تر است.همچنین افراد با گروه خونی O بیشتر در معرض خطر ابتلا به  این بیماری قرار دارند.

خوشبختانه، زخم های گوارشی نسبتا به  آسانی درمان می شود؛ در بسیاری از موارد این زخم ها با آنتی بیوتیک ها، آنتی اسیدها، و داروهای دیگر که میزان اسید تولید شده توسط معده را کاهش می دهد، درمان می شوند. همچنین  برای تسکین این درد  میتوان از درمان های جایگزین نیز استفاده نمود. با این حال، خطرات مرتبط با زخم های گوارشی( مانند کم خونی، خونریزی شدید، و سرطان معده) جدی هستند، بنابراین زخم همیشه باید توسط دکتر بررسی شود.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران