گاهي اوقات جهت پيشگيري از بروز برخي پيامدها، استراحت مطلق براي زنان باردار تجويز ميشود. در اين مقاله به آنچه لازم است در اين خصوص بدانيد اشاره شده است.

احتمالا زمانيكه باردار هستيد، تجويز استراحت مطلق چند روزه يا چند هفته اي برايتان بسيار دلچسب و خوشايند خواهد بود. اما واقعيت اين است كه استراحت مطلق در دوران بارداري چالش هاي فراواني در بر خواهد داشت؛ در اين مدت  قادر نخواهيد بود به محل كارتان، خريد معمولي و يا حتي ديدار خانواده و دوستانتان برويد. در برخي موارد حتي دوش گرفتن معمول و خوردن در حالت نشسته هم ممنوع است.

استراحت مطلق، درمان ثابت شده اي جهت پيشگيري از پيامدهاي بارداري محسوب نميشود؛ بلكه تنها يك توصيه درماني است. با اين حال، گاهي اوقات استراحت مطلق، نوعي حفاظت و ضمانت بشمار ميرود.

 

چه زماني استراحت مطلق توصيه ميشود؟

استراحت مطلق در دوران بارداري سبب ميشود جريان خون به جفت افزايش يابد، بنابراين ممكن است وزن كودك در هنگام تولد كمي افزايش يابد. پزشك ممكن است در شرايط زير برايتان يك دوره استراحت مطلق تجويز كند:

-    خونريزي واژينال يا مشكلات مربوط به جفت

-    بي كفايتي دهانه رحم (نارسايي دهانه رحم)

-    انقباضات و ساير علائم پيشرفته يا علائم زايمان زودرس

-    بارداري دوقلو يا چندقلويي

-    علائم، نشانه ها و نتايج آزمايشات كه بيانگر اختلال در رشد جنين باشد.

 

استراحت مطلق به چه معناست؟

در برخي موارد، استراحت مطلق تنها به منزله كاهش سطح فعاليت در يك دوره زمانيست. شما در اين دوره ميتوانيد آزادانه در منزل به امورتان رسيدگي كنيد و تنها اجازه بلند كردن اشيا و فعاليت هاي سنگين را نداريد. بسته به شرايطتان حتي ميتوانيد به محل كارتان هم برويد.

اما در موارد ديگر، دستورالعمل استراحت مطلق سختگيرانه تر است. ممكن است لازم باشد بيشتر زمان خود را به نشستن اختصاص دهيد و تنها براي رفتن به دستشويي و حمام از جاي خود برخيزيد. در اين شرايط، تا زمان تولد كودك نبايد به محل كارتان برويد و حتي بايد از انجام امور منزل نيز اجتناب كنيد.

در صورتيكه پزشك برايتان استراحت مطلق كامل تجويز نموده است، بدين معناست كه در هر شرايط، حتي حين غذا خوردن، دراز بكشيد. بهداشت شخصي و شستشو هم به يك ظرف آب و ليف محدود ميگردد. اين نوع استراحت مطلق نيازمند بستري شدن در بيمارستان ميباشد.

 

بهره برداري از دوران استراحت مطلق

جهت بهره برداري بهتر از زمان استراحت مطلقتان، نكات زير را در نظر بگيريد:

-    همه چيز را سازماندهي كنيد. از اينكه همه چيز از جمله تلفن، لب تاپ، آب، مواد غذايي سالم، دستمال كاغذي، نرم كننده لب، دستمال مرطوب، كنترل از راه دور، كتاب و مجلات، مداد، بالش اضافي و پتو را دسترستان قرار داده ايد، اطمينان حاصل كنيد.

-    با خستگي و كسالت مبارزه كنيد. براي دوستانتان ايميل، نامه يا پيام كوتاه بفرستيد. عكس هاي آلبومتان را ساماندهي كنيد. ليست خريد لوازم نوزاد را بررسي كنيد. تكنيك هاي تمدد اعصاب (ريلكسيشن) را فرا بگيريد. براي هفته جاري برنامه ريزي كنيد. حساب بانكيتان را كنترل و بررسي كنيد. قبوض را پرداخت كنيد و ...

-    سرحال باشيد! در صورت صلاحديد پزشكتان، در دوران استراحت مطلق، تمرينات كششي و ورزش هاي ملايم انجام دهيد.

-    كمك ديگران را رد نكنيد. هنگاميكه عزيزان يا دوستانتان به شما ميگويند كه چه كاري از دستشان بر مي آيد، ليستي از امورتان مانند خريد مواد غذايي، مرتب كردن خانه، بردن بچه ها به پارك تهيه كنيد و به آنها محول كنيد. گاهي تنها همراهي و همدردي نيز اثربخش خواهد بود.

-    به ساير فرزندانتان كمك كنيد. در انجام فعاليت ها فرزندانتان را همراهي كنيد. برايشان كتاب بخوانيد، نقاشي هايشان را رنگ بزنيد و يا با يكديگر فيلم ببينيد.

-    به دنبال پشتيبان باشيد. جهت حفظ نگرش مثبت، با ساير مادراني كه در استراحت مطلق هستند يا قبلا بوده اند، در تماس باشيد.

-    انتظار چالش هاي عاطفي را داشته باشيد. ترس ها، اميدها و نا اميدي هايتان را با همسرتان در ميان بگذاريد و خودتان را تخليه كنيد. اگر برقراري رابطه جنسي برايتان ممنوع است، از ساير روش ها صميميت و زناشوييتان را حفظ كنيد. زماني را براي بوسيدن، آغوش گرفتن و نوازش اختصاص دهيد.

 

چنانچه انزوا و خستگي ناشي از استراحت مطلق تا حديست كه نميتوانيد آنرا تحمل كنيد، با پزشك يا مشاور خود مشورت كنيد. به ياد داشته باشيد كه تا ابد در استراحت مطلق نخواهيد ماند. بر روي سالم و تندرست بودن تمركز كنيد و به روزي فكر كنيد كه كودك دلبندتان را به آغوش ميكشيد.


 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران