واژن شما نيز مانند ساير نقاط بدن، از جمله قلب، مغز يا دست، يكي ديگر از بخش هاي بدنتان محسوب ميگردد. بنابراين داشتن آگاهي كافي در اين خصوص بسيار حائز اهميت است. برخي از زنان هيچ آگاهي درباره يك واژن طبيعي يا غير طبيعي ندارند. در اين مقاله نكاتي ارائه شده است كه در جهت داشتن واژني سالم بشما كمك خواهد كرد.

1-    با شكل واژن خود آشنا شويد

با استفاده از يك آينه به بررسي و اكتشاف فرج (پوست چند لايه در قسمت بيروني واژن) و واژن خود بپردازيد. از اين طريق ميتواند ببينيد كه هر اندام در كجا قرار گرفته است.
يكي از اشتباهاتي كه بسيار رايج است اين است كه بسياري تصور ميكنند كه ادرار از واژن خارج ميگردد. در حاليكه ادرار از مسيري كاملا متفاوت كه بين كليتوريس و واژن قرار دارد، خارج ميشود.
واژن، اغلب در داخل بدن قرار گرفته است، بنابراين براي شناخت بهتر و بيشتر آن ميتوانيد تصوير آن را بررسي نماييد.

سوالات و ابهامات مربوط به اين بخش از بدنتان را هميشه از متخصص زنان خود بپرسيد.

واژن شما تقريبا بين 7.5  تا 12.5 سانتي متر طول دارد كه در انتهاي آن به رحم متصل ميگردد. اما دهانه رحم بسيار تنگ است و تنها در صورت زايمان گشاد ميشود. 

2-    نيازي به استفاده از دوش واژينال يا پاك كننده هاي خاص نميباشد

واژن به صورت خودكار خود را تميز نگه ميدارد. در صورت نياز، تنها استفاده از يك صابون ملايم يا شامپوي براي شستشوي موهاي ناحيه تناسلي و بيرون فرج كافيست. از ليف كشيدن ناحيه تناسلي خودداري نماييد. از دوش يا ژل شستشوي واژينال استفاده نكنيد. مواردي از اين قبيل، تعادل طبيعي باكتريايي واژن را برهم زده و سبب بروز مشكلات متعددي ميگردند.

3-    ترشحات شفاف و بيرنگ واژن كاملا طبيعي است

واژن يك غشاء مخاطي است. اين بدان معناست كه وجود مايعات در آن كاملا ضروريست و ممكن است لكه ها و ترشحاتي روي لباس زيرتان ظاهر شود. در برخي زنان ترشحات بيشتري نسب به ساير زنان خارج ميگردد. مصرف قرص هاي پيشگيري از بارداري بر اين ترشحات تاثيرگذار هستند.

4-    بروز تغييرات در ترشحات به منزله احتمال بروز عفونت است

عفونت مخمري نسبتا شايع ميباشد. در اين نوع عفونت، ترشحات، پنيري مانند ميشوند و معمولا بدون بو و با خارش و قرمزي شديد همراه است. اين نوع عفونت اغلب با داروها يا كرم هايي كه به صورت مستقيم در داخل واژن استفاده ميشوند، درمان ميگردد. پزشكان در برخي موارد قرص نيز تجويز ميكنند.

يكي ديگر از عفونت هاي شايع، واژينوز باكتريال ميباشد كه در آن ترشحات واژن به رنگ زرد يا سبز مايل است و به خصوص پس از مقاربت بويي مانند ماهي دارد.
در صورت بروز خارش، سوزش و ترشحات غير عادي، بيش از يك هفته، به پزشك مراجعه نماييد.

5-    لباس زير سبب بروز عفونت مخمري نميگردد

هنگاميكه لباس زير ميپوشيد، نوار باريكي از آن نزديك واژن شما قرار ميگيرد؛ اما اين مساله علت اصلي ابتلا به عفونت مخمري نميباشد. عواملي كه در بروز عفونت مخمري واژن دخيلند، شامل پوشيدن لباس زيرهاي تنگ و پلاستيكي ميباشد.

چنانچه در حال حاضر به يكي از عفونت هاي واژن مبتلا هستيد، ممكن است پوشيدن لباس زير آزارتان دهد. اما در عين حال ميتواند شما را در برابر خارش و تحريك پوست اطراف واژن محافظت كند. 
در چنين مواقعي از لباس زيرهاي گشاد و نخي استفاده نماييد، يا تا زمان حصول بهبودي، هنگام خواب شبانه، لباس زيرتان را درآوريد. چنانچه مجددا به عفونت مخمري مبتلا شديد، به پزشك مراجعه نماييد.

6-    مقاربت نبايد دردناك باشد

بسياري از زناني كه از اين موضوع رنج ميبرند، از عنوان كردن آسيب هاي ناشي از رابطه جنسي خود شرم دارند. چنانچه شما نيز از مقاربت دردناك رنج ميبريد، از متخصص زنان خود يك وقت ملاقات بگيريد. صرفا جهت انجام معاينات منظم به متخصص زنان مراجعه نكنيد و جلساتي از مراجعه به پزشك را به بازگو كردن موضوعاتي اختصاص دهيد كه منجربه نگرانيتان شده است تا بتوانيد علل احتمالي آنها را كشف نماييد.

7-    انتخاب يك متخصص زنان خوب بسيار حائز اهميت است

جهت يافتن يك متخصص زنان خوب و باتجربه، ابتدا يك وقت ملاقات را صرفا به معارفه و آشنايي اختصاص دهيد. از سازگاري خود با متخصص زنانتان اطمينان حاصل نماييد. شما بايد با پزشكتان تا حدي احساس راحتي نماييد كه بتوانيد در خصوص تمام نگراني ها و ابهامات خود با وي سخن بگوييد. 

در انتها به دختران نوجوان و جواني كه در دهه دوم عمر خود بسر ميبرند، توصيه ميشود كه هر 6 ماه يكبار به متخصص زنان مراجعه نمايند.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران