ویروس تبخال سیمپلکس معمولا به دو نوع دسته بندی میشوند؛ تبخال نوع 1 (HSV-1 و یا تبخال دهانی) و تبخال نوع 2 (HSV-2، یا تبخال تناسلی). اغلب، تبخال نوع 1 باعث زخم اطراف دهان و لب (گاهی اوقات تب تبخالی یا زخم های سرد نامیده می شود) می شود. HSV-1 می تواند باعث تبخال تناسلی نیز شود، اما در اغلب موارد تبخال تناسلی مربوط به تبخال نوع 2 می باشد.در HSV-2، فرد آلوده ممکن است  دچار زخم اطراف اندام تناسلی و یا مقعد شود. اگر چه این نوع زخم های HSV-2 ممکن است در مکان های دیگربدن رخ دهد، این زخم ها معمولا در زیر کمر دیده میشوند.

چه عواملی باعث عفونت تبخالی و شیوع آن می شود؟


هرپس سیمپلکس نوع 1، از طریق ترشحات دهان یا زخم بر روی پوست منتقل می شود و همچنین از طریق بوسیدن و یا به اشتراک گذاری اشیاء مانند مسواک منقل می شود. به طور کلی، فردی که مبتلا به  تبخال نوع 2 و دارای دستگاه تناسلی عفونی HSV-2 داشته باشد میتواند  در حین تماس جنسی با کسیکه این بیماری را نداشته باشد ، این بیماری را انتقال دهد.هر دو ویروس HSV-1 و HSV-2 می تواند منتقل شود، حتی اگر زخمی وجود نداشته باشد و این نکته ، بسیار حائز اهمیت است. 
زنان باردار با تبخال تناسلی باید با دکتر خود در مورد این بیماری صحبت کنند، زیرا این بیماری به هنگام زایمان  به کودک منتقل می شود.

عواملی که باعث این بیماری می شوند عبارتند از:

  • بیماری عمومی (از بیماری خفیف تا شرایط جدی)
  • خستگی
  • استرس جسمانی یا عاطفی
  • سرکوب سیستم ایمنی ناشی از ایدز و یا داروها شیمی درمانی یا استروئیدها
  • تروما منطقه آسیب دیده، از جمله فعالیت جنسی
  • قاعدگی

علائم تبخال چیست؟


علائم ویروس هرپس سیمپلکس معمولا به صورت تاول و یا به صورت چندین تاول در اطراف دهان، اندام تناسلی، و یا مقعد دیده می شود و این نواحی را  تحت تاثیر قرار میدهد.

چگونه هرپس سیمپلکس تشخیص داده میشود؟


اغلب، ظاهر ویروس هرپس سیمپلکس نشان دهنده  این بیماری است  و هیچ آزمایشی برای  تشخیص نیاز نیست. اگر پزشک نتواند این بیماری را تشخیص دهد، معمولا  تست های آزمایشگاهی، از جمله DNA و PCRبرای تشخیص این ویروس  انجام می شود.

چگونه هرپس سیمپلکس درمان می شود؟


هیچ درمان خاصی برای تبخال وجود ندارد. مصرف  دارو می تواند درد را کاهش داده و زمان بهبودی را کوتاه نماید و همچنین شیوع این بیماری را کاهش می دهد. داروهایی از جمله  Famvir ، zovirax و Valtrex در میان داروهایی هستند که برای درمان علائم تبخال استفاده می شود. حمام آب گرم درد همراه با زخم تناسلی را کاهش میدهد. 


آیا هرپس سیمپلکس دردناک است ؟


برخی از افراد علائم تبخال تناسلی بسیار خفیف یا بدون علامت را تجربه میکنند. غالبا، افراد آلوده به این ویروس حتی نمی دانند که آنها مبتلا به این بیماری هستند.هنگامیکه برای اولین مرتبه مبتلا به این بیماری میشوید ، سخت و دردناک می باشد. هرپس سیمپلکس بیشتر با درد و سوزش بهنگام دفع ادراربهمراه است . برخی از افراد تخلیه شده از واژن یا آلت تناسلی مرد تجربه کنند.

ضایعات تبخال دهان (زخم های سرد) معمولا باعث احساس سوزن سوزن شدن و سوزش درست قبل ازترکیدن تاول میشود.


آیا تبخال قابل درمان است؟


هیچ درمان خاصی برای تبخال وجود ندارد. هنگامی که یک فرد به این ویروس مبتلا میشود، تا آخر عمر این ویروس در بدن آن فرد باقی می ماند. این ویروس غیر فعال در سلول های عصبی نهفته است تا زمانی که عاملی دوباره باعث فعال شدن این ویروس شود.
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران