مواد غذایی تاثیر زیادی بر سلامت شما و کودکتان در طی بارداری دارند و باید در انتخاب انها با دقت عمل کنید.در این مقاله میخواهیم به غذاهایی بپردازیم که مصرف انها در دوران بارداری ممنوع است.

شما میدانید  کدام مواد غذایی برای سلامتی کودک شما مفید هستند و دقیقا به همین دلیل است که میوه های خرد شده  را به صبحانه خود افزوده اید و یا سالاد را با نخود ترکیب کرده اید و یا حتی بادام را به رژیم غذایی خود اضافه نموده اید.ولی آیا میدانید مصرف کدام مواد غذایی در دوران بارداری خطرناک است؟

با اطلاع از مواد غذایی نامناسب میتوانید بهترین رژیم غذایی را برای کودکتان انتخاب کنید.

از مصرف گوشت  ،تخم مرغ و مرغ نیمه پخته  بپرهیزید 

در طی بارداری احتمال ابتلا به باکتری های غذایی بیشتر میشود و واکنش بدن هم به ان شدید تر است و مسمومیت غذایی برای کودک هم خطر دارد.

به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی که منشا غذایی دارند:

  • تمام گوشت ها و مرغ ها را به خوبی پیش از مصرف بپزید:میتوایند از یک دماسنج گوشت برای این کار استفاده کنید.
  • هات داگ و گوشتهای مصرفی ناهار را بخوبی بپزید و یا کلا از مصرف انها خودداری نمایید:این مواد میتوانند باعث ابتلا به یک بیماری  نادر و خطرناک به نام لیستریوز شوند.
  • از مصرف مواد گوشتی فریزی بپرهیزید:اگرچه قوطی های حاوی مواد گوشتی و انواع قابل نگه داری ان خطرناک نیستند.
  • تخم مرغ را تا زمانی بپزید که زرده و سفیده ان سفت شود:تخم مرغ های خام ممکن است توسط باکتری هایی مختلفی الوده شوند وباید از مصرف غذاهایی که حاوی تخم مرغ های خام و یا نیمه پخته هستند بپرهیزید مانند  انوع خانگی سس سالاد سزار ،سس هلندی،مخلوط زرده تخم مرغ و شیر و موارد دیگر.

از مصرف غذاهای غیر پاستوریزه بپرهیزید

 تعداد زیادی از مواد لبنی مانند شیر رقیق، پنیر موزارلا و روستایی میتوانند بخشی از رژیم غذایی سالم شما به حساب ایند.ولی تمام مواد لبنی غیر پاستوریزه برای سلامتی شما مضر میباشند و منجر به بروز بیماری های مختلف میشوند.از مصرف پنیر های نرم مانند فتا،بری و پنیر ابی بپرهیزید حتی اگر برچسب انها نشان میدهد که انها پاستوریزه هستند.همچنین از مصرف نوشیدنی های غیر پاستوریزه خودداری نمایید.

از مصرف میوه ها و سبزیجات نشسته خودداری کنید 

تمام میوه جات و سبزیجات را به خوبی بشویید و از مصرف انواع شاخه های خام بپرهیزید مانند یونجه،شبدر،تربچه و ماش زیرا خود میتوانند عامل ابتلا به بیماری باشند .این شاخه ها را بابد به خوبی بپزید.

از مصرف غذاهای دریایی که حاوی مقدار بالایی جیوه میباشند بپرهیزید 

معمولا غذاهای دریایی حاوی مقادیر بالایی از پروتئین هستند و امگا 3 موجود در ماهی هم به رشد و بهبود وضعیت مغزی کودک شما کمک میکند ولی تعدادی از این مواد غذایی حاوی میزان بالایی از جیوه میباشند که برای سیستم عصبی خطرناک است.میزان جیوه درون ماهی هم به نسبت سایز ماهی افزایش می یابد.بنا بر تحقیقات انجام شده، خانمهای باردار باید از مصرف این مواد غذایی خودداری نمایند:

  • اره ماهی 
  • کوسه 
  • شاه ماهی خالخالی 
  • تایلفیش 
نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران