تورتیکولی عضلانی مادرزادی که گردن پیچ خورده  نیز نامیده می شود،  وضعیتی است که در آن سرنوزاد به یکطرف کج شده وچرخاندن سربه طرف دیگرمشکل است.
در تورتیکولی مادرزادی، عضله یک سمت گردن (عضله استرنوکلیدوماستوئی) سفت و کوتاه است.  دربیشترنوزادان انجام تمرینات کششی وتغییروضعیت نگه داشتن سر به تدریج موجب افزایش طول عضله و تصحیح این مشکل می شود.

 

کجی گردن مادرزادی ازبدو تولد وجود دارد ویا مدت کوتاهی پس ازتولد بوجود می آید.  این مشکل در6 تا 8 هفته اول زندگی نوزاد یعنی زمانی که نوزاد کنترل بیشتری برای کنترل سرخود دارد،  تشخیص داده می شود.  
 

عده ای ازنوزادان مبتلا به تورتیکولی مادرزادی ممکن است به دیسپلازی تکاملی مفصل ران نیزمبتلا باشند.  در دیسپلازی تکاملی مفصل ران ممکن است شکل سراستخوان ران،  شکل استابولوم و یا ساختارحمایتی اطراف آن ها دچاراختلال باشد و سراستخوان ران درجای درست واقع نشده باشد.  
تورتیکولی مادرزادی همچنین ممکن است دردوران نوزادی و یا کودکی اتفاق بیفتد ونیازبه درمان تخصصی دارد.
 

علت تورتیکولی مادرزادی ناشناخته است اما ممکن است با قرارگرفتن دروضعیت غیرطبیعی دررحم مادرارتباط داشته باشد که به آسیب دیدگی عضلات گردن منجرمی شود.  میزان این آسیب دیدگی با سفتی عضله درارتباط می باشد.
تا کنون راهی برای پیشگیری ازاین عارضه شناخته نشده است.

علائم تورتیکولی (کجی گردن) مادرزادی 
•    سربه یک طرف خم شده و چانه به سمت به شانه مخالف است.  در 75٪ از نوزادان با تورتیکولی سمت راست گردن تحت تاثیر قرارگرفته است.
•    دامنه محدود حرکات گردن، چرخاندن سررا به طرفین وسمت بالا و پایین مشکل می کند.
•    در طول چند هفته اول تولد نوزاد ممکن است یک توده نرم درعضلات آسیب دیده گردن احساس  شود.  این توده دردناک نیست و به تدریج وقبل از6 ماهگی ازبین می رود.  
•    یک طرف از سر و صورت ممکن است صاف باشد زیرا کودک همیشه به یک طرف می خوابد.

اگر متوجه شدید که کودک سرش را به یک طرف کج نگه می دارد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.    
پزشک  معاینه فیزیکی کامل  برای کجی گردن مادرزادی وهمچنین برای بیماری های دیگری که می تواند نشانه تورتیکولی را به همراه داشته باشد انجام می دهد.  آزمایشات تصویری مانند اشعه ایکس و اسکن وسونوگرافی نیزممکن است ازگردن و یا لگن نوزاد گرفته است.

درمان غیر جراحی
درمان استاندارد برای تورتیکولی عضلانی مادرزادی شامل یک برنامه ورزشی برای کشش عضلات استرنوکلیدوماستوئی است.
تمرینات کششی عبارتند از چرخش گردن کودک به طرفین به طوری که چانه هریک از شانه ها را لمس کند و به آرامی سررا به طرف گوش سمت غیردرگیرکج کنید.
این ورزش ها باید چندین باردرروزانجام شود.  پزشک یا فیزیوتراپ چگونگی انجام تمرینات را به شما آموزش خواهد داد.

 

گزینه های دیگرکه می تواند به برطرف شدن این مشکل کمک کند:  
•    اسباب بازی های کودک را درجایی قراردهید که نوزاد مجبورشود برای دیدن آنها سر خود بگرداند.  
•    کودک خود را ازسمتی بغل کنید که اومشکل دارد.   
•    تخت کودک درموقعیتی باشد که اومجبورشود ازسمت محدود خود شما را تماشا کند.

درمان جراحی
اگر گزینه غیر جراحی جواب ندهد ممکن است پزشک انجام عمل جراحی را توصیه کند.
حدود 10٪ از کودکان مبتلا به تورتیکولی عضلانی مادرزادی نیاز به عمل جراحی دارند.  این عمل معمولاً هنگامی که کودک به سن پیش دبستانی برسد انجام می شود وباعث می شود عضله کوتاه استرنوکلیدوماستوئی بلندتر شود. این عمل جراحی ممکن است سرپایی انجام می شود وفرزند شما می تواند همان روز به خانه  بازگردد.


 
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران