غلظت منی درمواقع مختلف متفاوت است.  این غلظت گاهی ممکن است نشانه ای از یک ناهنجاری باشد و معمولاً  به علت عفونت،  کم آبی و عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد.  

 

باید بدانید که همیشه تغییراتی درغلظت مایع منی پیش می آید و این غلظت درارتباط با نوع تغذیه،  میزان فعالیت جسمی و تعداد دفعات مقاربت با همسرتان درارتباط می باشد.  
 

گاهی ممکن است به علت ازدست دادن آب بدن مایع منی غلیظترازحد معمول باشد و البته نوشیدن قهوه و سودا درکم آبی بدن مؤثراست زیرا میزان آب بدن را کاهش می دهد.  بنابراین دراین مواقع غلظت اسپرم موقتی است و خود شما با نوشیدن مایعات فراوان می توانید این مشکل را برطرف کنید.
 

گاهی علت غلظت اسپرم ناشی ازعفونت است درچنین مواقعی  مایعات انزال تغییررنگ می دهد و ممکن است بیمارمتوجه اثر خفیفی ازرنگ سبز یا زرد درمایع منی وهمچنین ترشحات بدبو ازآلت تناسلی بشود.
 

علت غلظت مایع منی ممکن است به علت عدم تعادل هورمونی باشد.  اگرسطح تستوسترون پایین برود،  غلظت منی افزایش می یابد.  دراین وضعیت مراجعه به پزشک مشخص خواهد کرد که آیا این مشکل ریشه زمینه ای دارد و یا به دلایل دیگری اتفاق افتاده است.
 

مایع منی سالم برنگ سفید مایل به خاکستری وغلظت آن مانند ژله است و بوی طبیعی آن شبیه بوی کلرمی باشد.

برای بهبود کیفیت اسپرم روش های زیر را دنبال کنید:
1. حفظ آب بدن  
 نوشیدن مقدار زیادی آب به صورت روزانه (حدود هشت لیوان در روز) به  بهبود سلامت عمومی شما کمک خواهد کرد.

 

2. حفظ  رژیم غذایی متعادل
غذاهایی مصرف کنید که حاوی پروتئین و کم چرب است.  افزودن غلات و سبزیجات بیشتربه رژیم غذایی  برای سلامت اسپرم مفید است.  

مصرف مقدار زیادی تخم مرغ،  ماهی،  گردو،  بادام زمینی،  تخمه آفتابگردان،  کاشو و تخمه کدو تنبل نیز درافزایش تعداد اسپرم مؤثراست. 
 

3.   داشتن وزن مناسب
مطمئن شوید که وزن شما طبیعی و مناسب با سن و قدتان است.  داشتن اضافه وزن ممکن است دلیل غلظت اسپرم باشد. در واقع، چاقی  برروی تعداد وحرکات اسپرم تاثیرمی گذارد.

 

4. مدیریت استرس
هنگامی که استرس دارید،  درروابط جنسی دچارمشکل می شوید.  استرس می تواند بر هورمون های شما تاثیرگذاشته و غلظت اسپرم را تغییر دهد.

 

5. ورزش کردن
انجام ورزش و فعال بودن قطعا تأثیر خوبی برعملکرد جنسی شما خواهد داشت  زیرا ورزش درتولید تستوسترون و     تستوسترون درتولید اسپرم نقش دارد. 

 

6. بدن خود را خنک نگه دارید
 به یاد داشته باشید که افزایش دمای اسکروتوم برروی تولید اسپرم تاثیر می گذارد. از پوشیدن شورت ورزشی و یا لباس زیر تنگ خودداری کنید. همچنین از سونای گرم و جکوزی نیزاستفاده نکنید.

 

7. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل
با کشیدن سیگار احتمال دارد تعداد اسپرم کاهش بیاید.  نوشیدن مرتب الکل نیزبرروی کمیت و کیفیت اسپرم تأثیرخواهد گذاشت.

 

8 .مصرف مواد مخدر
 استفاده از مواد مخدر مانند ماری جوانا می تواند شکل و حرکت اسپرم را تحت تاثیرقراردهد. هروئین و کوکائین نیز اثری مشابه برروی اسپرم  دارند.

 

9. درمعرض سموم قرارنگیرید
قرارگرفتن درمعرض سرب،  آفت کش ها و سموم دیگر ممکن است بر کیفیت و تعداد اسپرم اثربگذارد.

 

10. انجام آزمایش برای بیماریهای مقاربتی  
برای داشتن اسپرم های سالم باید ازابتلا به بیماریهای مقاربتی خودداری کنید.  اگرهمراه با غلظت اسپرم علائم دیگری  مانند درد،  تب،  خارش،  سوزش،  اسپرم لخته شده و مشکلات ادراری دارید باید ازنظرابتلا به بیماریهای مقاربتی آزمایش شوید. 
همچنین اگرمتوجه تاول یا زخم برروی آلت تناسلی خود شدید به احتمال زیاد به یک بیماری مقاربتی مبتلاهستید.  

11. با احتیاط از داروها استفاده کنید
استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای،  مسدود کننده های کانال کلسیم،  داروهای ضد آندروژن و بسیاری دیگراز داروها می تواند برعملکرد جنسی شما تأثیر گذاشته و حتی موجب ناباروری بشود.  

داروهای پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز ممکن است موجب ناباروری دائمی شود.

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران