1.پسر 11 ساله من به دریچه ائورتی دو لبه و یا دو لتی مبتلا شده است .این بیماری چیست ؟ایا پسرم میتواند در ورزش های رقابتی شرکت نماید ؟ایا باید برای درمان این بیماری از جراحی و یا روش‌های پزشکی استفاده شود ؟

پاسخ :دریچه ائورت دولتی و یا دو لبه به دریچه های ائورتی اشاره میکند که از قلب به سمت ائورت می‌رود .ائورت نیز همان رگ خونی بزرگی است که خون سرشار از اکسیژن را به سایر اندام ها می‌رساند .معمولا دریچه ائورتی دارای سه لبه می‌باشد ولی در این بیماری این تعداد به دو می‌رسد .

 

به همین دلیل افراد مبتلا به دریچه ائورتی دو لبه به نشت و یاباریکی دریچه ائورتی مبتلا می‌شوند .وضعیت یاد شده همیشه کودکان را دچار نمی‌کند و ممکن است در سنین بزرگسالی بروز نماید .در اغلب موارد هم باید فرد با بالون -کاتریزاسیون قلبی – یا جراحی درمان شود .

به منظور تعیین احتمال نشت و یا باریکی ناشی از ابتلا به این بیماری ،متخصص قلب از انواع ازمایشات غیر تهاجمی استفاده میکند مانند الکتروکاردیوگرام ،اکوکاردیوگرام و ازمایشات استرس .در صورتی که شدت موارد نام برده خیلی زیاد باشد ،پزشکتان اطلاعات بیشتری در اختیارتان خواهد گذاشت .در اغلب موارد کودکان مبتلا به دریچه ائورتی دو لبه نیازی به درمان نداشته و میتوانند انواع فعالیت‌های فیزیکی را بدون محدودیت انجام دهند .متخصص قلب معمولاً با توجه به شدت باریکی دریچه و نشت حاصل ،محدودیت هایی را برای بیمار تعیین میکند .محدودیت ها به منظور اطمینان از انتقال مقدار خون کافی به تمام عضلات بیمار در حالتهای مختلف تعیین می‌شوند .

 

2. آسم قلبی چیست ؟من تصور می‌کردم که آسم به دلیل حساسیت بوجود می‌آید .پسر من به حساسیت فصلی مبتلا است و از وسایل استنشاقی استفاده میکند .ایا پسرم به بیماری‌های قلبی دچار شده است ؟

آسم همان گرفتگی لوله های کوچک داخل ریه و یا برونشیت هاست که بنا بر دلایل متفاوتی بروز میکند که خود بر نحوه انتقال هوا به داخل ریه ها موثرند مانند مواد حساسیت زا ،مواد آلوده ،ورزش ،استرس و بیماری‌های ریوی و گرده ها .معمولا افراد مبتلا به این وضعیت تنفسی علائمی مانند خس خس و یا سرفه دارند .معمولا با دستگاه‌های استنشاقی و یا داروهای خوراکی این لوله ها ی کوچک باز می‌شوند .بیشتر کودکان مبتلا به اسم به چنین وضعیتی دچارند . آسم قلبی مشابه آسم یاد شده است با این تفاوت که شیوع آن خیلی کمتر است .ممکن است افراد مبتلا به نارسایی قلبی و یا اختلالاتی در باز شدن دریچه ها هم خس خس و سرفه را تجربه نمایند .البته آسم برنشی در این بیماری به دلیل فشار رو به عقب بخش چپ قلب به ریه بوجود می‌آید .علائم معمولاً پس از ورزش و یا در هنگام رفتن به رختخواب بروز میکنند .در صورتی که کودک شما به نقص‌های مادرزادی قلب مبتلا باشد و علائمی همانند سرفه و خس خس نیز داشته باشد ،ممکن است به نارسایی قلبی دچار شده و باید حتماً توسط متخصص مربوطه معاینه شود .از ازمایشاتی مانند اکوکاردیوگرام و یا اشعه ایکس نیز به منظور اطمینان از احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی مادرزادی استفاده می‌شود .دارو درمانی نیز بر اساس بهبود توانایی پمپاژ قلب صورت می‌گیرد .اگر آسم به دلیل عمل‌کرد نادرست دریچه قلبی و یا سوراخ بین دو بخش قلب بوجود اید ،باید از جراحی و یا سایر روش‌های موجود برای درمان فرد استفاده نمود .

 

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران